Türkiye’nin havacılıkta bir sanayi kurma çalışmalarının başlangıcı TOMTAŞ.

Kayseri Uçak Fabrikası olarak da bilinen Tayyare ve Motor Türk Anonim Şirketi (TOMTAŞ) 1. Dünya Savaşı Sonrası yeni Türk Devleti, Türkiye Cumhuriyeti’nin havacılığa verdiği önemin ilk somut ürünlerinden birisi olmuştu. 1925’de Türk Hava Kurumu’nun kurulması ile kurumsal havacılık çalışmalarının başladığı genç Türkiye Cumhuriyeti, 1. Dünya Savaşı sonrası ağır yaptırımlar içeren anlaşmalar ile sanayisi darbe alan Almanya ile ortak bir uçak fabrikası kurma kararı aldı.

Atatürk 1 Kasım 1924 tarihinde TBMM’yi açış konuşmasında;“Yurt savunmasından söz ederken askerî alanda önemli ve etkin bir nitelik taşıyan Hava Kuvvetlerine yüce Meclisin özellikle ilgisini ve dikkatini çekmek isterim” demişti. 1925 yılında Alman Junkers firması ile varılan anlaşmalar ve patent görüşmeleri sonrasında Kayseri’de bir uçak fabrikası kurulması karara bağlanarak 1926 yılında başlatılan çalışmalar 1927 yılında tamamlanarak 6 Ekim 1927’de Tayyare ve Motor Türk Anonim Şirketi’inin açılışı gerçekleştirilmişti. Sonrasında yaşanan çeşitli olaylar ile faaliyetlerini sonlandırmak zorunda kalsa da atılan adımların büyüklüğü ile Türk Havacılığının bir sanayileşmesi konusunda önemli bir adım olarak tarihte yer almıştır.

Belki farklı çabalarla yaşatılması durumunda kendi markası ile Türk havacılık sanayisinin çok daha önemli yerlerde yer almasını sağlayabilirdi.

tomtas tomtas2 tomtas3 tomtas4 tomtas5 tomtas6 tomtas7 tomtas8 tomtas9 tomtas10 tomtas11 tomtas12 tomtas13 tomtas14

(Bu yazının yazılmasında Osman Yalçın’ın doktora tezinden faydalanılmıştır.)

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

 1. Neredeyse 90 sene sonra bu resimlere imrenerek bakmak ne kadar kayıpta olduğumuzu yılların boşa geçtiğini göstermiyor mu?
  Yıllar yılı sokaktaki insan için önemli olmayan kıyafet, din, mezhep ve siyasi görüş üzerinden oyalanmadık mı? Kurtuluş savaşı, dünya savaşları bile bu kadar uzun sürmemişken nesiller boyu terörle oyalanmadık mı?
  Artık uyanıp aslımıza dönmeliyiz. Kim neye inanıyorsa, nasıl düşünüyor ve nasıl yaşıyorsa umursamayıp, ulus olmanın kıymetini bilip ülkemiz için çalışmalıyız.
  Etrafımızda bu kadar tehlike ve bu kadar örnek varken daha uyanamadık mı?
  Eskiden yaptık yine yapabiliriz.
  Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.