İngiliz Tornado tipi savaş uçağının 15 Temmuz’da Ağrotur İngiliz Üsleri’ne inişe geçtiği sırada iki füzesinin piste düşmesinin, imalat hatasından değil pilot hatasından kaynaklandığı haber verildi.

Politis gazetesi “Sis Onu Yanılttı” başlığıyla verdiği haberinde, kazanın yaşanmasının ardından İngiltere’den Ağrotur’a giden uzmanların yaptığı araştırmalar ve aldığı ifadelerde, pilotun uçak ile pist arasındaki mesafeyi doğru hesaplayamadığının ve bunun neticesinde uçağın piste şiddetle çarptığının teyit edildiğini aktardı.

Uzmanların, pilotun hatalı hesaplamasını o sırada bölgede hakim olan yoğun sise bağladığını kaydeden gazete, bu hatadan dolayı iki füzenin yerlerinden çıkarak patlamadan piste düştüğünü belirtti.

Gazete, uzmanların, kazanın alabileceği boyut konusunda endişeleri yatıştırarak, söz konusu füzelerin uçağın pilotu tarafından ateşlenmediği için patlama gibi bir durumlarının olmadığını vurguladığını aktardı.

Füzelerin, olayın yaşanmasından kısa bir süre sonra gece yarısı kontrollü bir şekilde imha edildiği bilgisini de veren gazete, havaalanı kalkış-iniş pistinin kullanıma 5 saat kapatıldığını belirtti.(kıbrıs postası)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.