Ordu-Giresun Havalimanı açıldıktan sonra Trabzon Havalimanın bakıma alınacağı iddialarına Trabzon Valisi A. Celil Öz, açıklık getirdi. Vali Öz, Trabzon Havalimanını kapatılarak bakıma alınmasının gündemde olmadığını ifade etti.

Ordu-Giresun Havaalanı açıldıktan sonra Trabzon Havaalanı ile ilgili iddialar da peşi sıra gelmeye devam ediyor. Son günlerde yaygın ve bölgesel medyada dillendirilen Trabzon Havaalanın bakıma alınacağı iddialarına Trabzon Valisi A. Celil Öz, açıklık getirdi.

Trabzon Havaalanın kapatılarak bakıma alınması gibi bir durumun gündemde olmadığını kaydeden Öz, “Uygunsuz hava şartları nedeniyle zaman zaman iniş sıkıntısı çekiyor. Onun dışında havaalanında sıkıtımız yok. Bazı ulusal ve yerel medyada Ordu-Giresun Havalimanı açıldıktan sonra Trabzon Havaalanı bakıma anılacağı, çalışma olacak şeklinde haberler oluyor. Böyle bir bilgi yok. Trabzon Havalimanı şu şartlarda hizmet veriyor ve devam edecek. Her geçen gün yolcu sayımız da yüzde 10-20’lere varan artışlar gerçekleşiyor. İç uçuşlarda, yurt dışı uçuşlarda.. Geçen yıl Suudi Arabistan’dan, bu yıl Kuveyt’ten uçuşlar başladı. Bunun yanında seçim döneminde gündeme gelen, yeni bir havaalanı yapılması ile ilgili proje ve çalışmalar var. Onlar önümüzde ki günlerde değerlendirilecektir. Trabzon Havalimanın bakım, onarım gibi çalışmalarla geçici bir süre kapatılması gündemde yok” dedi.

TURİSTLERDEN FIRSATÇILARIN ALDIĞI FAHİŞ FİYATLAR

Toplantıda turizm sezonunun açılmasıyla birlikte bu alanda yaşanan gelişmelere değinen Vali Öz “Trabzon, özellikle son yıllarda turizmde önemli mesafeler aldı. Ziyaretçi sayısı bakımından 3 milyon gibi önemli bir rakamı yakaladık” dedi.

Artan ziyaretçi sayısı, yeni yatırımlar ve yeni kapasiteler; uygulamada belirli bir disiplini, düzeni ve sistemi zorunlu kılıyor. Bu alanda aldığımız mesafeyi koruyup ve daha yukarı çıkarılması için yapmamız gerekenler var. Beş milyon ziyaretçi hedefini yakalamamız için birlikte hareket etmeliyiz.
Hizmet sektöründe, çalışanlardan işyeri sahiplerine, şehrin yöneticilerinden yerel idarecilere, ilgili tüm birimlerden sivil toplum kuruluşlarına kadar; aksaklıkları, sorunları beraber gözlemleyip çözümü beraber üretmeliyiz” şeklinde konuştu.

Valiliğimiz İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz koordinasyonunda ilgili birimlerimizden oluşan birkaç denetim grubu kurup işletmelerin denetimini yapacağız. Çünkü bu alandaki yapılan eksiliklerin ve yanlış uygulamaların bu şehrin geleceğini olumsuz yönde etkileyeceğini hepimiz biliyoruz. Son yıllarda sosyal medya, internet ve diğer iletişim imkanlarının artmasıyla memnuniyetin veya memnuniyetsizliğin anında dalga dalga yayıldığını görüyoruz. Dolayısıyla yılların emeğiyle burada oluşan turizm potansiyelini bir kaç ölçüsünü bilmeyen, hatalı davranan işletmeler yüzünden kaybedemeyiz. Hepimiz birer turizmin fahri müfettişi gibi çalışmalıyız. Bu hepimiz için bir sorumluluk, bir duyarlılık ve vatandaşlık görevidir.

Fiyatıyla, kalitesiyle, hijyeniyle ve güler yüzlü bir yaklaşımla turizmi bir bütün olarak ele alıp bu sektörün ayakta kalması için çok hassas davranmalıyız. Çünkü şehrin ekonomik, sosyal ve kültürel yönden kalkınmasına önemli katkılar vermektedir. Büyüyen pastadan şehir olarak istediğimiz payı almamız için tüm kurumlarımızla adeta seferberlik yapmalıyız” diye konuştu. (61saat.com)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.