AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, Trabzon’un bütün dinamikleriyle geleceğini oluşturmaya çalışan, çok anlamlı bir süreçten geçtiğini belirterek, “Eğer bu süreci ıskalarsak, rekabet ettiği diğer şehirler açısından ciddi bir daralmayla karşı karşıya kalacağı anlamını taşır” dedi.

“Trabzon’da ikinci havalimanına ihtiyaç var”

Soylu, Yavuz Selim Stadı ile Hüseyin Avni Aker Stadı’nın gelecekteki durumuna ilişkin de fikirlerini dile getirerek, Trabzon’da ikinci havalimanına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Yaylalardaki yapılar ile ilçelerdeki bazı kamu binalarının çok kötü olduğuna işaret eden Soylu, “Ben, ‘yaylalarımıza ev yapamıyoruz’ diyenlere sitem ediyorum. Hayır, yapma hakkınız var ama o kadar kötü binalar yapıyorsunuz ki… 50 yıl önce buralar size böyle miras olarak bırakılmadı. Politik olarak orada bir popülizm ortaya koymaktan ziyade, toplumsal olarak görevlerimizi dönem dönem yerine getirmekle mükellefiz. Şehrin paydaşları olarak sporun, turizmin, ticaretin ve tam anlamıyla sağlığın oluşabildiği bir atmosferi hep beraber geliştirmekle sorumluyuz” dedi.

Soylu, şehir için düşündükleri ve daha önce açıkladıkları projelerin altyapısı için 3,5 ayda çalışmalar yaptıklarını belirterek, “En azından fizibilitelerini oluşturduk. İnanıyorum ki bunların önemli bir bölümüyle bütünleştiğimiz anda Trabzon’la ilgili adımlarımızı çok daha iyi atabiliriz. Bunlar tabii ki sanatsal yapılardır bir de onun ruhu var, ruhunu da hep beraber yerleştirmek temel görevimizdir” diye konuştu.

Soylu Trabzon’a yapılacak yatırımlar ile ilgili de şunları kaydetti:

“Trabzon ve Dernekpazarı ile ilgili projelerimiz aynı şekilde devam edecek. Niye 2. Havalimanı istiyoruz. Trabzon’a 400 bin Körfez turisti geliyor, İran’dan turistler geliyor. Batı’dan Avrupa’dan geliyor. Trabzon bir turizm şehri olacak. İran’da amborga kalktı. Göreceksiniz Trazon Limanı bunu 3.5 ay 4 ay önce niçin söylüyorsunuz diye soruyordular bize, İşte İran’daki amborga kalkıyor, Trabzon Limanı sadece Trabzon’un ve Karadeniz’in değil, Asya’nın ticaret açısından en önemli limanlarından birisi haline gelecek. Bir taraftan da 2. Devlet Üniversitesini Akçaabat’ta açacağız. Şehir Hastanesi diyoruz, bölgenin en önemli tüm branşları olan bir şehir hastanesini inşallah Trabzon’da Akyazı Statının oraya hep birlikte yapacağız. Bizim Karadeniz’in gözbebeği bir şehir hastanesi olacak. Trabzon’u cazibe merkezi haline getirecek projeleri nasıl 13 yıldır başarıı bir şekilde gerçekleştriyorsak bundan sonra da aynı şekilde yapmaya devam edeceğiz. Yine bunun ötesinde Rize sınırından Giresun sınırına kadar 40 dakikada bu yolu alabilecek bir transit yolu bir Güney Çevre Yolunu inşallah Trabzon’da hep birlikte harekete geçireceğiz. Trazon ticaret şehri olacak dedim. Erzurum’dan gelen yükleri yolcu taşıyabilecek hızlı trenleri ortaya koyabilecek bir yolu da yapmış olacağız. Trabzon’umuza Karadeniz Bölgemize, Trabzon’da önümüze 4 yılda büyük yatırımların altına imza atacağız.  (61saat.com)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.