Trump yönetimi İsrail’in Hırvatistan’a F-16 satışını engelliyor

0

Trump yönetiminin İsrail’in 500 milyon dolar değerindeki 12 adet F-16 savaş uçağının Hırvatistan’a satışını engellediği iddia edildi.

Hırvat medyasında yer alan habere göre ABD yönetimi İsrail’in ABD’nin gerçekleştirebileceği bir satışı yapmış olmasından rahatsızlık duyuyor.

İddiaya göre geçtiğimiz Pazartesi günü Brüksel’de İsrail Başbakanı Benjamin Netahuya ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo kendisinin anlaşmaya karşı olmadığını ancak ABD Savunma Bakanı James Mattis’in anlaşma için verilmesi gereken onayları engellediğini söylediği ifade edildi.

OLAYLAR NASIL GELİŞTİ

Geçtiğimiz mart ayında Hırvatistan ziyaretinde anlaşmayı duyuran İsrail Başbakanı Benjamin Netayahu bir süredir ABD’nin üçüncü ülkelere satış konusundaki onayını bekliyordu. Ancak geçen hafta ortaya çıkan detaylara göre ABD Savunma Bakanlığı anlaşmaya karşı durumda. ABD’li yetkililer özellikle ABD üretimi olan bir uçağın ABD yerine İsrail üretimi alt sistemler ile donatılmış modelinin alınmasından rahatsızlık duyuyorlar. Bu nedenle uçakların üçüncü bir ülkeye satışına onay vermeye yanaşmıyorlar.

Kaynak: www.bagimsizhavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.