Kara Kuvvetleri Komutanlığının ateş gücünün gösterildiği Ateş Serbest – 2014 faaliyeti gerçekleştirildi. Komutanlığın envanterine yeni giren Atak Taarruz Helikopteri, Milli Piyade Tüfeği (MPT-76), Fırtına Obüsü gibi milli imkanlarla üretilen silahların da kullandığı faaliyeti Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları da izledi.

Kobra, Süper kobra , Atak ve Skorsky’lere tam not…

Kara Kuvvetleri unsurlarına destek amacıyla helikopterler  de görev aldı

Faaliyet ilk olarak “Gözcü -1” mini insansız hava aracının keşif uçuşuyla başladı.

İlk olarak Skorsky helikopterince taşınan  iki top atış alanına getirilerek, KKK  birliklerine teslim edildi.

Cirit” kullanıldı

Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı helikopterler atış alanına gelerek hedefleri vurdu. Kobra ve Süper Kobra taarruz helikopterleriyle yapılan atışlarda tam isabet elde edildi.

Süper Kobra helikopteri, Türk mühendislerince üretilen “Cirit” adı verilen füzelerle hedeflere atış gerçekleştirdi. Roketsan tarafından tasarlanan Cirit Lazer Güdümlü Füze, hafif zırhlı, zırhsız sabit ve hareketli hedeflere karşı etkili, sınıfının en uzun menzilli füzesi olarak dikkat çekiyor.

Atak hedefleri vurdu

Faaliyette, milli imkanlarla üretilen Atak Taarruz Helikopteri de görev aldı. Top ve roket atışları gerçekleştiren Atak, belirlenen hedefleri imha etti. Helikopterler, komutanların bulunduğu alanda gerçekleştirdikleri  “selamlama” uçuşunun ardından bölgeden ayrıldı.

Daha sonra havan ve çok namlulu roketatar atışlarına geçildi. Çok namlulu roketatarlardan çıkan 48 roketle hedefler sırasıyla vuruldu. (trttürk)

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.