Verilen hak geri alınır mı?

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED)Hukuk Danışmanı Yazıcıoğlu, yaptığı açıklamada, Anayasa’nın 10. maddesinin “Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.” düzenlemesiyle yaşlılar için pozitif ayrımcılık getirdiğine dikkat çekti.

Yazıcıoğlu  65 yaş üzerine uyguladığı yüzde 25 indirimi kaldıran Türk Hava Yolları’nı da en kısa zamanda bu yanlıştan dönmeye çağırdı. Yazıcıoğlu, “Hızlı tren bile yeni hizmete girmiş olmasına rağmen yaşlılarımıza yüzde 50 indirim uygulamakta. Biz, THY’den indirimi artırmasını beklerken böyle bir şokla karşılaştık. THY yetkilileri bu yanlışı derhal düzeltmeli ve bu ülkenin yaşlısına saygı gösterdiğini ispatlamalı.” dedi.

THY, söz konusu indirim uygulamasını sonlandırdığını resmi web sitesinde yayınladığı açıklamayla duyurmuş,daha önce, 65 yaşından gün almış tüm yolcular için, “Pasaport, ehliyet, nüfus cüzdanı veya evlilik cüzdanı fotokopileri ile çağrı merkezimizden yardım alarak uygun fiyatlı uçak biletlerini satın alabilirler” duyurusunun bulunduğu sitede, “İç hat uçuşlarda 65 yaş ve üstü yolcularımıza sunduğumuz indirimli bilet hakkı 23 Haziran itibarıyla kaldırılmıştır” ifadeleri yer almıştı.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu  Sabah’tan Dilek Güngör’e verdiği  röportajda, ’65 yaş üstünden indirim neden kaldırıldı”’ sorusuna, ” Belirli kesimlerde yapılan ayrıcalıkları sosyal sorumluluk adına yapmamız gerekiyor. Ama bu talepleri o kadar artıyor ki… Neticede uçakların maliyeti var. Başkalarına bu hakları verince bu kez diğer yolcuların üzerine çok yük biniyor.” yanıtını vermişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.