Dünya’nın etrafını dolaşan ilk Türk pilotu olan, gezgin pilot Tufan Sevincel, Sibriya’nın Tayga pilotlarını yazdı.

Hangi havacıya sorsanız, bush pilot terimini bilir de kimse Tayga pilotu deyimini duymamıştır. Yazımıza başlamadan önce bu terimlerin ne anlama geldiğini açıklayalım.

DSC09220

Bush Pilot, Tayga Pilot nedir?

Dünyanın hem iklim hem de arazi koşulları yüzünden normal operasyon yapılamayan bölgelerinde faaliyet gösteren uçaklara “Bush Plane” adı verilmektedir. Bu uçaklar arazi veya iklim tipine göre farklı konfigurasyonlarda imal edilebilmektedir. Düzeltilmemiş engebeli taşlık alanlara inmek için son derece büyük lastik takılanların yanı sıra, kar üzerine inmek için kızaklı veya deniz ve göllere inebilecek şekilde tasarlanmış olanları da mevcuttur. Kısa mesafede iniş, kalkış yapabilecek şekilde tasarlanan bu uçak tipini kullanan pilotlara da “Bush Pilot-Tayga Pilot” adı verilir. Cessna 185, Antonov An-2, Piper Cub, Cessna 206, Beaver, de Havilland Twin Otter, Pilatus PC-6 vs. gibi uçaklar bu kategoride değerlendirilir.

Bu açıklamayı yaptıktan sonra Tayga Pilotlarını anlatmaya başlayabiliriz.

WALES JUNE 12-16 2009 530

Tayga Pilot teriminin az duyulmasının temel nedeni Sovyetler Birliğinin demir perde politikasında saklı. Sovyetlerin baskıcı ve dış dünya ile ilgisiz politikaları yüzünden özellikle Sibiryanın uçsuz bucaksız steplerinde,  kuş uçmaz kervan geçmez taygalarında çalışan, uçan pilotlardan dünyanın pek haberi olmadı. Varsa yoksa Alaska’ da uçan Bush pilotlar takip edildi, yaptıkları uçuşlar taktir topladı.

DSC09225

 

Aslına bakarsanız iki bölgeyi de görmüş ve bu bölgelerin üzerinde uzun saatler uçmuş  bir pilot olarak Sibirya’ nın ücra  köşelerinde uçan pilotların Alaska’ dakilerle karşılaştırıldığında başa çıkmak zorunda oldukları  zorlukların çok daha fazla olduğunu gözlemledim.

Sibirya’ nın Tayga pilotları her zorlu koşul dahilinde kendisine yetmek ve her türlü arızasını kendisi çözmek, uçağının bakımını yapmak ve bazen -60 derecelere kadar düşen anormal soğuklarla baş etmek zorunda.

Alaska’da ise bir pilotun eğer başı derde girerse çağırdığı anda dünyanın en güçlü arama kurtarma ekipleri emrinde…
Sibirya ıssız kutup bölgelerinde ise Tayga pilotları tam anlamı ile tanrıya emanettir.

İşte bu yüzden tüm Rus pilotları Sovyetler zamanında teknisyenlik kursuna yollanır ve uçtukları uçakların her türlü teknik detayını anlayacak ve arızaları çözecek şekilde eğitilirlerdi.  Başka çareleri de  yok zaten! Bulundukları yerlere sadece uçakla veya helikopterle ulaşılan, dünya ile bağı kopmuş bölgelerden bahsediyorum.

DSC04279

 

Sibirya’ nın güneyinde bulunan Chulman- Neryungri havaalanından Saka Özerk bölgesinin  başkenti Yakutsk arasında yaptığım 15 saat süren hayatımın en uzun uçuşu sırasında,  alternatif meydan ararken bu küçük yolu olmayan meydanlardan 12 tanesini harita üzerinde  işaretlemiştim. Hiçbirinin uluslararası kodu yoktu. Aslında o bölgede bu meydanların hala kullanılır durumda olduğu bile şüpheliydi. Sovyetler Birliği dağılmadan önceki  dönemlerde bir Rus pilot arkadaşımın söylediğine göre 4000’ e yakın meydan varmış tüm Rusya’ da. Ne büyük bir havacılık operasyonu..

Picture 620

 

Fotoğrafta Sibirya’ da havadan resmini çektiğim bu meydanlardan birini göreceksiniz. Eğer inmek zorunda olsanız sizce sonuç ne olur? Eğer yardım ekipleri geç kalırsa bölgede yüzlerce olduğu söylenen meşhur Sibirya ayıları ile muhabbet etmek zorunda kalırsınız. Pek hoş bir tecrübe olmasa gerek.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.