Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ile Türkiye Cumhuriyeti’nin Azerbaycan Başkonsolosu İsmail Alper Coşkun ve beraberlerindeki heyet TURAZ KARTALI 2015 tatbikatının gerçekleştirildiği hava üssünü ziyaret ettiler.

Azerbaycan ve Türkiye’nin askeri hava gücüne ait unsurlarını ziyaret eden heyetin ziyareti iki ülkenin marşlarının okunması ve bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması ile başladı. Heyete liderlik eden ikilinin birlikleri selamlaması sonrasında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimizdir, kederi bizim kederimizdir.” sözü ile Azerbaycan’ın milli lideri Haydar Aliyev’in “Bir millet iki devlet.” sözlerinin tekrar edilmesi sonrasında heyet liderleri bir konuşma gerçekleştirdi. Savunma Bakanı Hasanov yaptığı konuşmada ülkelerimizin güvenliği bakımından hayati öneme sahip tatbikatların askeri gücümüzün gösterilmesi açından da önem taşıdığını söyledi. Ayrıca, tatbikata katılan personellerin yüksek motivasyon ve başarıyla gerçekleştirdiği çalışmalarında kendisini ayrıca mutlu ettiğini belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Azerbaycan Başkonsolosu İsmail Alper Coşkun konuşmasında tatbikatların Azerbaycan’da gerçekleştirilmesinin önemini vurgularken bu durumun kendisine gurur verdiğini belirtti. Ayrıca Başkonsolos Coşkun son yıllarda tekrarlanan bu tatbikatların geleneksel bir hal almasının gerekliliğine de dikkat çekti.

Konuşmalar sonrasında heyete tatbikatın önemi ve içeriğine dair bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantı sonrasında tatbikata katılan hava araçlarının ve kullanılan teçhizatın sergilenmesinin ardından katılımcı hava araçları tarafından mini bir geçit töreni düzenlendi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.