Bu ay sonunda açılması planlanan, Avrupa ve Türkiye’nin deniz doldurularak yapılan tek havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanının bölge turizmini canlandırması bekleniyor.

Ordu ile Giresun illeri için ortaklaşa gerçekleştirilen projede sona gelindi. Doğal güzelliğiyle ve yaylaları ile dikkati çeken bölgede havalimanının açılmasıyla turist sayısında artış olacağı tahmin ediliyor.

Vali Hasan Karahan, hem iki ilin hem de bölgenin turizmi açısından havalimanının katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

Projenin iki ilin hayali olduğunu ve tamamlanmasına kısa bir süre kaldığını vurgulayan Karahan, “Uzun yıllardır devam eden bir hayaldi ve tamamlanıyor. Bu ay sonunda açılışının yapılacağı müjdesini aldık” dedi.

Karahan, son yıllarda bölge turizminde hareketlilik yaşandığını belirterek, “Yerli ve yabancı turistler açısından Karadeniz son yıllarda yoğun talep görmeye başladı. Özellikle Ortadoğu Bölgesi, Arap ülkelerinden artan oranlarda turist geliyor. Bu bakımdan da havalimanı turizmin yaygınlaşması ve gelişmesi anlamında bize büyük katkılar sağlayacak” diye konuştu.

Giresun’un çok sayıda gurbetçisi bulunduğunu ve bu anlamda havalimanının “büyük bir nimet” olduğunu ifade eden Vali Karahan, şöyle konuştu:

“Giresun açısından çok önemli bir proje. Çünkü Giresun gurbetçisi çok olan bir ilimiz. Özellikle yurt içinde İstanbul, Bursa çevresinde oturan hemşehrilerimiz, yurt dışında da Almanya ve Amerika’daki Giresunlu hemşehrilerimiz için havalimanı çok büyük bir nimet olacak. Sosyal ortam bakımından havalimanı hareket sağlayacak. Gidiş ve gelişler artacak. Gurbetçiler özellikle yaz mevsiminde büyük ilgi duyup memleketlerine geliyor. Hem eş, dost ve akraba ziyareti yapıyorlar hem de fındıklarını topluyorlar. Bu anlamda çok daha rahat ve daha sık gelinebilecek.”

“TURİZMİN GELİŞMESİ ADINA KATKI SAĞLAYACAK”

Karahan, son yıllarda bölge turizminde hareketlilik yaşandığını belirterek, “Yerli ve yabancı turistler açısından Karadeniz son yıllarda yoğun talep görmeye başladı. Özellikle Ortadoğu Bölgesi, Arap ülkelerinden artan oranlarda turist geliyor. Bu bakımdan da havalimanı turizmin yaygınlaşması ve gelişmesi anlamında bize büyük katkılar sağlayacak” diye konuştu.

Havalimanının ekonomik anlamda da bölgeye katkı sunacağını anlatan Karahan, şöyle devam etti:

“Havalimanının hemen yakınında Bulancak Organize Sanayi Bölgesi’nin kamulaştırılması tamamlandı, imar altyapı işlemleri devam ediyor. Organize sanayi bölgesinin havalimanı ile koordineli olarak çalıştığı zaman bize büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Çünkü ulaşım çok rahat olacak. Hemen üretilen ne varsa anında pazarlama imkanı olacak.”

Vali Karahan, Ankara ve İstanbul ile olan mesafenin yakınlaşacağını ve yoğun bir ticaret trafiğinin olacağını dile getirerek, “Aşağı yukarı mesafe bir saat olunca orada kalıp burada bir iş kurabilecekler. Aynı şekilde burada kalıp orada bir iş kurabilecekler. Bu da yoğun bir trafiğin olacağını gösteriyor” dedi.

“BU İKİ İLİMİZ HAVALİMANI İLE SEVİYE ATLAYACAK”

“Bir hayaldi, gerçek oldu” diyen Karahan, emeği geçen ve katkıda bulunanlara teşekkür ederek, şunları kaydetti:

“Bu iki ilimiz havalimanı ile seviye atlayacak diyelim. Bir prestij projesi. Havalimanının deniz üstüne yapılıyor olması farklı bir havalimanı olacağını bize gösteriyor. Tabi bu da cazibesini artırıyor. Önemli bir proje. Türk müteahhit, mühendis ve işçisinin ulaştığı seviye anlamında da gerçekten gurur verici bir proje. Hepimiz gurur duyuyoruz. Devlet büyüklerimiz de zaman zaman ziyaretlerinde bunu özellikle vurguladılar.” dedi. (Giresun Işık)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.