Türkiye’nin turizm sektörünün bu yılki kaderini belirleyecek AB seyahat kriterleri önümüzdeki günlerde netleşecek. Ancak öne çıkan en önemli veri yeni vakaların 100 bin nüfusa oranı. Bu veride 50’nin üstünü tehlikeli gören Almanya’nın kriterleri kritik öneme sahip…

Avrupa Birliği (AB) liderleri temmuzda AB dışına da sınırlarını açmaya hazırlanıyor. Ancak üye ülkeler henüz nihai kriter ve ölçütler üzerinde bir karar vermedi. Mevcut dönem AB başkanlığını bu hafta Almanya’ya devredecek Hırvatistan’ın birliğe epidemiyolojik kriter tavsiyesi “Son 14 günde tespit edilen vaka sayısının 100 bin nüfusa oranının 16 ila 20 arasında veya altında seyretmesi”. Birliğin COVID-19 mücadelesinin başındaki Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi de (ECDC) sitesinde ülke bilgileri bölümünde “Son 14 gün yeni vaka/ 100 bin nüfüs” ve “Son 14 gün ölüm/1 milyon nüfus” verilerini paylaşıyor (bkz. grafik). Bu da turizm sektörünün yeniden turist ağırlamasını isteyen Türkiye gibi ülkeler için ‘yeni vaka’ sayılarının en önemli verilerden biri olacağı anlamına geliyor.

Hırvatistan’ın önerdiği kriterle liste dışı kalırız

Dünya Gazetesinden Hilal Sarı’nın haberine göre, CDC verilerine göre, Hırvatistan’ın önerisi (son 14 gün yeni vakaların 100 bin nüfusa oranı 20’nin altında olmalı) seyahat için kriter olarak alınırsa ABD, Meksika, Güney Amerika’nın büyük bir bölümü, Güney Afrika, Rusya, İran, Suudi Arabistan ve Afganistan’ın da aralarında olduğu birçok ülkeye seyahat uyarıları devam edecek. Türkiye’nin de son 14 gün vaka sayısı 100 bin nüfusa oranla Hırvatistan’ın önerdiği 20’nin hafif üzerinde.

Norveç’in kriterinde Türkiye iyi durumda

Norveç, AB içi sınırlar açılmış olmasına rağmen, vatandaşlarının 15 Temmuz’dan itibaren ‘sağlık bakanlığının belirlediği kriterlere uyan’ Avrupa Ekonomik Bölgesi veya Schengen ülkelerine seyahat edebileceğini ve dönüşte karantina uygulanmayacağını duyurdu. Kriter ise “Son 14 günde pozitif çıkan COVID-19 test sayısının toplam testlerin yüzde 5’inin altında olması.” Türkiye’de son açıklanan verilere göre (45 bin 213 testin bin 392’si pozitif) bu oran yüzde 3 ve son 14 gündür de buna yakın oranlarda seyretmekteydi. Norveç, 15 Haziran’da AB’nin birlik içi seyahat kısıtlamalarını kaldırarak nihai kararı ülkelerin kendisine bırakması sonrası, Danimarka, İzlanda, Finlandiya ve İsveç adası Gotland’dan karantinasız girişlere kapısını açmıştı. İrlanda da İngiltere’den girişlere 14 gün karantina uygulamayı sürdürecek.

Test, temas takip ve tedavi de kriter olacak

AB’nin taslak belgesine göre ülkeler kaç test yaptıkları, temas takibini ve tedaviyi nasıl yaptıkları, verilerinin güvenilirliği ve AB’ye uyguladıkları seyahat kısıtlamaları gibi kriterler açısından da değerlendirilecek. Detaylar bu çarşamba Brüksel’de tartışılmaya devam edecek.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.