Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, aralarında Rusya ve İran’ın da bulunduğu 13 ülkeden Türkiye’ye turist getiren tur operatörlerine verilen uçak başına 6 bin dolar yakıt desteğinin 15 Eylül-30 Kasım döneminde yeniden uygulanacağını açıkladı

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Rusya’daki ekonomik krizin turizm sektörüne etkilerini azaltmak amacıyla hayata geçirilen teşvik paketiyle ilgili, “Rusya, İran ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden Türkiye’ye turist getiren tur operatörlerine, uçak başına Nisan-Mayıs döneminde verilen 6 bin dolar yakıt desteği 15 Eylül-30 Kasım döneminde de uygulanacak” dedi.

Rusya’daki ekonomik kriz sebebiyle Türkiye’de turizmde yaşanan daralma ve alınan önlemler hakkında konuşan Çelik, söz konusu daralmanın en önemli nedeninin, Türkiye için en büyük pazarlardan olan Rusya’da yaşanan ekonomik kriz olduğunu ifade etti.

Rusya’daki krizin sadece Türkiye’yi değil, tüm dünya turizmini olumsuz etkilediğini anlatan Bakan Çelik, Rusya’dan diğer ülkelere giden yabancı ziyaretçi sayısının yüzde 40 azaldığına işaret etti. Çelik, “Bu oran bizde Ocak-Şubat döneminde yüzde 30’lardaydı. Hükümetin teşvik paketi, tanıtım kampanyaları ve tur operatörleriyle yapılan işbirliği sayesinde yılın başında yüzde 30 olan düşüş yüzde 20’lere geriledi. Turizm sektöründe ‘rakip ülke’ konumunda olan İspanya, Fransa ve İtalya’da Rus turist sayısında azalma yüzde 40’ın üzerinde gerçekleşirken, önlemler sayesinde bu azalma oranı ülkemizde yüzde 20’lerde kalmıştır. Bunun yüzde 20’nin de altına düşmesini bekliyoruz. Hedefimiz bu düşüşü yıl sonuna kadar yüzde 10 bandına geriletmek” diye konuştu.

Kapsamı genişledi
Nisan’da hayata geçen Turizm Teşvik Paketi’nin en önemli katkısının, Rusya, İran ve Bağımsız Devletler Topluluğu üyesi ülkelerin de aralarında bulunduğu 13 ülkeden Türkiye’ye turist getiren tur operatörlerine mali yardım yapıldığını belirten Çelik, şöyle devam etti: “13 ülkeden turist getiren tur operatörlerine uçak başına 6 bin dolar yakıt desteği verdik. Mayıs itibarıyla belirlenen 5 havalimanına turist taşıyan yaklaşık 2 bin 500 tarifesiz uçak, desteği almaya hak kazandı. Çalışmamızın pozitif sonuçlarını gördüğümüz için desteği 15 Eylül-30 Kasım döneminde yeniden uygulamaya karar verdik. Ayrıca teşvik çerçevesinde Rusya’nın da içerisinde bulunduğu 8 ülkeden Türkiye’ye turist getiren tur operatörlerine 100 milyon Türk lirası hazine destekli kredi kullanma imkanı sağladık. Rusya’dan ülkemize turist getiren tur operatörleri ile birlikte yapılan reklam bütçeleri bu yıl yüzde 60 artırıldı.”

Orta Doğu ve Almanya artışta
Türkiye’nin önemli pazarlarında güçlü tanıtım kampanyaları başlatıldığını söyleyen Çelik, “Rusya’dan sonra gelen iki önemli pazarımız Almanya ve İngiltere’de bu ay itibarıyla süregelen tanıtım kampanyamıza ek olarak güçlü tanıtma kampanyaları başlattık. Çelik, Almanya, Rusya, İngiltere, İtalya, İspanya, Fransa, Hollanda ile İskandinav ülkelerinde kültürel ve halkla ilişkiler faaliyetlerini de yoğunlaştırdıklarını söyledi. (Yeni Asır)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.