Samsun’dan Artvin’e kadar bütün Karadeniz yaylalarını birbirine bağlayan Yeşil Yol projesinin önemine vurgu yapan Vali Balkanlıoğlu, Ordu Giresun Havaalanı’nın da turizme önemli katkıları olacağını belirtti.

Türkiye’de ilk defa denize dolgu yapılarak ve Dünyanın denize dolgu 3’üncü havalimanı olma özelliğini taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı ile ilgilide bilgiler veren Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, “Türkiye’nin deniz yüzeyi doldurularak inşa edilen ilk havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanının Türkiye’de eşi benzeri yok. Deniz doldurulmak suretiyle yapılan ve Karadeniz’in hırçın dalgalarına direnecek teknolojiye sahip eşsiz bir havaalanımız var. Mart ayının sonunda açılacak. Havaalanının bir özelliği daha var. En son gelişmiş teknoloji ile yapılan havaalanı oluyor. Pistin üzeri stonemastic denilen bir materyalle kaplanarak uçakların konforlu iniş, kalkış yapması sağlanacak ve şimdiden elektronik donanımları gelmeye başladı. Artık pilotlar kokpitte elleri kendi mekanik materyallere değmeden uçak kendiliğinden inip kalkabilecek. Her mevsim koşullarında birbirlerini görebilen elektronik cihazlar etkileşim yoluyla havaalanına rahatlıkla inip kalkabilecek teknolojiye sahip. Havaalanı, uluslararası havaalanı şeklinde olacak ve dışarıdan birçok insan Ordu’ya rahatlıkla ulaşabilecek. Turizmde en fazla sorun zaten ulaşım meselesi. Denize dolgu yapılarak gerçekleştirilen havaalanından aralarında Ordu’nun bulunduğu üç tane havalimanı var. Ordu-Giresun Havalimanı gururumuz olacak” dedi.

“YEŞİL YOL PROJESİ ÇOK ÖNEMLİ”

Samsun’dan Artvin’e kadar bütün Karadeniz yaylalarını birbirine bağlayan Yeşil Yol projesinin önemine vurgu yapan Vali Balkanlıoğlu, yaylaları turizm alanına açarak, orada bilinçli yatırıcıların çevreyi ve dokuyu tahrip etmeden misafirlerine konaklama imkanı sunacak yatırımların gündemde olduğunu belirtti ve Ordu’da bundan daha fazla istifade etmek için kayak tesislerinin yapıldığını da ifade etti.

(Giresun Işık)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.