CAS, 17 Eylül’de Onur Hava Yolları’na hizmet vermeye başlamasının ardından şimdi de Türk Hava Yolları’ndan gelen uzman eğitmen çalışanların bilgilerini tazelemeye başladı

Ercan Havaalanı’na 17 Eylül akşamı Onur Hava Yolları ile yeniden Ercan Havaalanı’nda hizmet vermeye başlayan Cyprus Airport Service (CAS), Dünya’da sayılı uçak şirketleri arasına giren Türk Hava Yolları’na (THY) da eskisi gibi hizmet vermeye başlamaya hazırlanıyor.
Bu amaçla Türk Hava Yolları’nın Yer Hizmetleri Anonim Şirketi’nden (TGS) gelen bir eğitmen dört gün boyunca CAS çalışanlarına eğitim verecek.
TGS’den uzman eğitmen Sencerhan Avcı, CAS çalışanlarına “Yük kontrolü” ve “Denge” balans eğitimi veriyor. Bugün son bulacak eğitimin, gerekmesi halinde birkaç gün daha uzayabileceği belirtildi.
Eğitimleri CAS Şirketi Direktörü Güvenç Cantaş ile CAS’ta tekrardan çalışmaya başlayan Bayındırlık Ulaştırma Bakanlığı yetkilisi ve eski KTHY Yer İşletme Başkanı Özdemir Gül de yakından takip etti.

“Bize güvenenleri mahcup etmeyeceğiz”
   CAS’taki eski görevlerine geri dönen 97 çalışan, ilk hizmetlerini 17 Eylül akşamı saat.00.05’te Antalya’dan Helsinki’ye gidecek olan Onur Hava Yolları’nın uçağına yapmıştı.
CAS çalışanlarının tekrardan işlerine sarıldıkları gözlemlenirken, 2.5 aydır işsiz kalmalarının acısını çok iyi bildiklerini ifade ederek, şirketi tekrardan ayağa kaldırmak için gereken tüm desteği Kıbrıs’ın öz kuruluşu olan CAS’a vermeyi sürdüreceklerini de ifade ettiler.
CAS çalışanları, hükümete ve özellikle Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş’a kendilerine gösterdiği ilgi ve desteğe teşekkür ederek, “Kendilerini mahcup etmeyeceğiz” dedi.

“Çalışanlar çok özverili”
   CAS Şirketi Direktörü Güvenç Cantaş, KIBRIS’a yaptığı açıklamada, şirket için çalışanların büyük çaba sarf ettiğini ifade ederek, “Bu özveriyi görmek bizi çok mutlu ediyor” dedi.
Personelinin moralinin çok iyi olduğunu ve eğitimlerle birlikte yeniden işlerine başlama heyecanı ile dolu olduklarını anlatan Cantaş, “Onur Air ile başladığımız işimizi THY ve diğer hava yolları takip edecek. Şu anda THY’den gelen eğitmen, CAS çalışanlarına eğitim veriyor” dedi.

CAS personeli KIBRIS’a konuştu:

Osman Kırmızı:
“Beş yıldır CAS’ta çalışıyorum. Daha önce harekât memuruydum. Şimdi ekip sorumlusuyum. Bize verilen imkânlardan umutluyum ve güzel günlerin bizim olacağına inanırım. Çünkü artık yükselmek de alçalmak da bizim elimizdedir. Herkes elini taşın altında koydu ve benimle çalışan arkadaşlar maaşları düşmüş gibi değil sanki iki katı maaş alıyormuş gibi çalışıyorlar. Herkes kendinden fedakârlık ederek bir şeyler yapmaya çalışıyor ki eski güzel günleri görebilelim. Biz şirketin geleceği olduğuna inandık ve tekrardan işimize sarıldık. Bu tempo ile çalışırsak çok güzel işler başaracağımıza inanıyorum.”

Sevil Taşer:
“Yeni oluşumdan ve yeni yönetimden memnunuz. Herkes özveri ve fedakârlıkla çalışıyor. Çok iyi günler umut ediyoruz. Her şeyin daha güzel olmasını istiyoruz. Bu yüzden işimize dört elle sarıldık. Bize verilen bu fırsatı asla kaçırmak istemiyoruz ve onları mahcup etmeyeceğimizden emin olsunlar. Hükümete özellikle de Serdar Denktaş Bey’e CAS’a göstermiş olduğu yakın ilgiye tüm arkadaşlar adına teşekkür ederiz.”

Vuslat Şener:
“Ben dört yıldır CAS’ta çalışıyorum. Yolcu hizmetleri memuruyum. Mutlaka güzel günler gelecek. Buna inanıyoruz ve inandığımız için buradayız. Herkes elini taşın altına koymuş durumdadır. El birliği ile bu şirketi yücelteceğiz. Her şeyin bizim elimizde olduğunu çok iyi biliyoruz. Bize inanları mahcup etmeyeceğiz. Bunu bilmelerini isteriz.”

Bilal Özdemir:
“CAS’ta yeni bir oluşum içerisindeyiz. Hep beraber tüm personel olarak elimizden geleni yaparak şirketimizi tekrar eski durumuna getirmek için canla başla çalışıyoruz. Bunun için de elimizden geleni yaparak özveri ile çalışıyoruz. Her şeyin güzel olacağını düşünüyor ve bunu ümit ediyoruz. Bunu da hissediyoruz. Umarım her şey çalışanlar ve yöneticiler için de güzel olur. Herkes üstüne düşen görevi yaparsa CAS uzun süreli bir ülke kurumu olarak yaşamaya devam eder.”

Melek Dören:
“Altı yıldır havacılıkla uğraşıyorum. Beş yıl meydan hizmetleri son bir yıl yıldır ise harekette çalışıyorum. Tekrardan işimize geri döndüğümüz için çok mutlu ve gururluyuz. Başaracağımıza da inanıyoruz. Daha iyi günlerin de bizi beklediğini görmek isteriz. CAS kapandığında büyük üzüntü yaşadık. Tekrardan işimizin başına döndüğümüz için o an tarif edilmez bir duygu içerisindeydik. Ancak, anlatılmaz yaşanır diyeceğim. İşsiz kalmak çok kötü bir şey. Kötü bir süreçten geçtik ama şimdi geri döndük.”

Ali Kuset:
“Türkiye’den TGS tarafından bize eğitimci gönderildi. ‘Manuel Balance’ ve ‘Troya Balance’ eğitimi aldıktan sonra bize sertifika verecekler. Böylelikle bize daha çok iş imkânı açılacak. CAS’ı daha iyi idare eden bir yönetim başa geldi. Onlarla iletişimi daha kolay sağlıyoruz. Her şeyin daha iyi olacağına inanıyoruz. Çünkü işimize tüm gücümüzle sarıldık.”

(Kıbrıs Gazetesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.