THY kıyafetleri için bir tarih verin bilelim! – Türk Hava Kurumu’nda yeni dönem

0

Türk Hava Yolları’nın gazetecisinden tekstilcisine kadar birçok kişinin yerli ve milli olmadığı gerekçesiyle tepkisini çeken kabin ekibi kıyafetleri, İstanbul Yeni Havalimanı ilk etabının 29 Ekim’de açılışıyla birlikte görücüye çıkmayı bekleniyordu.

THY’nin İstanbul Yeni Havalimanı’ndan 1 Kasım Perşembe saat 11.10’da Ankara’ya yapılacak seferinde kabin ekiplerinin yeni kıyafetlerini göreceğiz diyorduk ama yine olmadı!

Kıyafetlerle ilgili şimdiye kadar THY’den konu ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Anlaşılan 31 aralık tarihi bekleniyor ama hedef 29 Ekim tarihiydi. Madem ilk seferler bu tarihte yapılacak o zaman kıyafetler giyilmeliydi; -muhtemelen tedarik işini yetiştiremediler – ve bırakın bu tarihi, 31 Aralık tarihi bile kesin değil gibi.

THY yöneticilerinden başarıyla kullandıkları sosyal medya üzerinden bir açıklama bekliyoruz.

Bir tarih verin de bilelim. Ne zamana ötelediniz?

Not: “Letonyalı hava yolu şirketi airBaltic’in, 15 Ekim’den itibaren uçuş personeli yeni kıyafetleriyle görev yapacak.” haberimizi geçmiştik. Yerli ve milli giysiler deniliyor ya, güzel bir örnek olarak bir kez daha dikkatlerinize sunuyorum.

Haber için TIKLAYINIZ

*

TÜRK HAVA KURUMUNDA YENİ DÖNEM

Emekli Hava Pilot Tümgeneral Ahmet Bertan Nogaylaroğlu’nun tek aday olduğu 45’inci Olağan Genel Kurulda yaşananlar geride kaldı. Bir önceki başkan Kürşat Atılgan’ın  “Bertan Nogaylaroğlu’nun Türk Hava Kurumu’nu şahsi yetenekleri ve ekibi ile birlikte yönetebilir, karar yine de delegelerindir” diyerek destek verdiği Nogaylaroğlu’nun, THK’nın kangren haline dönüşmüş sorunlarını  çözmek için gerçekten işi zor ama anlamlı bir misyon yüklendiği açık. Kurumun devasa borçlarını bir önceki başkan Atılgan’ın her ne kadar stabilize ettiği biliniyor olsa bile mevcut durumun hiç açıcı olmadığı biliniyor.

Bir zamanlar korkunç yolsuzluklarla anılır duruma gelen kurumun en kısa zamanda düze çıkması sürecinde yeni bir başkan ve yeni bir yönetime önemli görevler düşüyor. Önceki yönetimin deyim yerindeyse restorasyon çalışmalarını yeni yönetimin daha bir şevk ve heyecanla devam edeceğini düşünüyoruz.

Kurum camiasında moraller düzelmeye başlıyor. Hele hele Ahmet Bertan Nogaylaroğlu başkanlığında  yapılan ilk yönetim kurulu toplantısında THK Yönetiminin  bundan sonra görevli müdür ve üst düzey yöneticilerin birinci, ikinci ve üçüncü dereceden yakınlarının işe alınmayacağı kararı alması, THK’nın  artık çiftlik yönetiminden vazgeçilmesine iyi bir örnek olacak ve moral değerlerin yükselmesini sağlayacak.

Özellikle sportif havacılığın yeniden canlandırılması THK’nın ilk işi olmalı. Elbette bunu Kurum bunu bizden iyi biliyor ama geçmişte yaşananlar belli. Karneleri zayıf.. 2016’a neredeyse yok sayılabilecek sportif faaliyetler ancak 2017 ve 2018’de biraz ivme kazanabilmişti. Özellikle sportif havacılığın ABC’si  planör eğitimlerine son iki yılda hız verilmesi artı puan olarak değerlendirilebilir.

1905 yılında kurulan Uluslararası Havacılık Federasyonu’na (FAI) 1929’da üye olan THK’nın,1997’de ilk defa THK organizasyonuyla Türkiye’de yapılan Hava Oyunlarını,  Eylül 2020’de ikinci kez gerçekleştireceğini biliyoruz. Eskişehir, Antalya, İzmir, Ankara, Fethiye ve Denizli’de yapılacak oyunların hazırlığına şimdiden başlandı. Bir önceki başkan Kürşat Atılgan ve yönetiminin Türkiye’ye kazandırdığı oyunlar hakkında verdiği zorlu uğraşıyı görmezlikten gelemeyiz.

Birde şu otel işi var. THK’yı ne kadar yıprattı herkes biliyor. 2005 yılına dek dayanan ve  Kurumun en büyük handikabı olan otelin kiralama işinin yasal sınırlar içinde bir an önce çözümlenmesi yeni yönetimin ilk çözmesi gereken sorun olarak görülüyor. 1985′ de özel bir anlaşma ile yirmi yıllığına sadece otel olarak restore edilmek üzere bir holdinge verilmiş ve 2005’te bugün olduğu gibi yine iş adamlarıyla çekişmeler, yine şirket kavgaları, mahkemeler yaşanmıştı. Aynı filmin tekrarı şimdi yaşanıyor. Sorun çözülmezse bu filmin sonu mutlu bitmez.

Cumhuriyet’in ilanından 16 ay sonra 16 Şubat 1925’de Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emirleriyle “Türk Tayyare Cemiyeti” adıyla kurulan THK’ya sahip çıkmak görevimiz. Yanlış yapılırsa eleştireceğiz, doğru işlerde alkışlayacağız.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.