Türk Hava Yolları’nın uçak içi (boarding) müzikleri 1 Haziran itibariyle değişiyor. Türk Hava Yolları, 1 Haziran itibariyle çello sanatçısı Uğur Işık’ın hazırladığı yeni uçak içi müziklerle yolcularını ağırlayacak.

Uğur Işık’ın, kıtalar aşan yaban kazlarından esinlenerek hazırladığı müzikler, tüm seferlerdeki iniş ve kalkışlarda yolcu beğenisine sunulacak. Milli havayolunun, bundan tam 82 yıl önce tasarlanmış logosuna esin kaynağı olan yaban kazlarından ilhamla bestelenen ve 1 Haziran’dan itibaren tüm uçuşlarda kullanılmaya başlanacak yeni kabin içi müzikleri, 1964 doğumlu, çello sanatçısı ve besteci Uğur Işık tarafından hazırlandı.

Bestesiyle ilgili yorumda bulunan Uğur Işık, “Yaban kazı uzun süre uçarak havada kalan, kıtalar aşan nadir ve ilginç canlılardan… Yaban kazı gökyüzünde kanat çırparken adeta sınırı yok… Tıpkı Türk Hava Yolları gibi…” dedi.

Yaban kazının adımları gibi yavaş bir ritimde başlayan beste, o hareketini hızlandırdıkça hızlanıyor, yükseliyor ve özgürce havalanmaya başladığında ise tüm sınırlar ortadan kalkıyor.

Türkiye’nin ve dünyanın renklerini, müzikal kombinasyonlarla yolcuların kulağına ulaştıran beste sayesinde, uçuş süresince hangi milletten olursa olsun her yolcu kendi dünyasından sesler, ezgiler, ritimler ve çağrışımlar duyup, tıpkı küresel havayolunun dünya genelinde dillenmiş “Dünya evimiz, siz misafirimizsiniz” mesajında da vurgulandığı üzere kendini evinde, güvende ve mutlu hissediyor.

İki farklı formatta hazırlanan müziğin toplam süresi 40 dakika. Uçağa biniş ve inişlerde farklı bölümleri çalınacak beste, dingin, coşkulu kısımlarıyla uçuşu yolcular nezdinde daha keyifli hâle getiriyor.

İstanbul Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda eğitimini tamamlayan ve Osmanlı ve Anadolu Halk Müziği Geleneği konusunda araştırmalar yapan Uğur Işık’ın ekibiyle birlikte gerçekleştirdiği 6 aylık titiz bir çalışma neticesinde ortaya çıkan eser, Türk Hava Yolları’nın yenilikçi, çağdaş ama geleneklerinden kopmayan yönüyle de örtüşüyor.

Bunun gibi birbiri ardından hayata geçirdiği farklılık ve yeniliklerle yolcu memnuniyetindeki mevcut standardı defalarca aşmış olmanın gurur ve mutluluğunu yaşayan bayrak taşıyıcı havayolu, yolcularını keyifli sürprizlerle özel ve değerli hissettirmeye devam ediyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.