Lübnan’ın bayrak taşıyıcı hava yolu Middle East Airlines (ME) ve Türk Hava Yolları (TK) bugün, Lübnan ve Türkiye arasındaki güzergâhlarda, iki hava yolunun yolcularına daha fazla seyahat imkânı sağlayacağı bir kod paylaşımı anlaşmasına imza attı.

15 Mayıs 2017 itibariyle resmen yürürlüğe girecek anlaşma bugün, Middle East Airlines’ın Beyrut’taki Genel Yönetim Merkezi’nde gerçekleştirilen ve Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi Çağatay Erciyas’ın katıldığı törende, Middle East Airlines Yönetim Kurulu Başkanı Mohamad A. El-Hout ve Türk Hava Yolları Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bilal Ekşi tarafından imzalandı.

Türk Hava Yolları ve Middle East Airlines arasındaki ticari işbirliğinin genişletilmesi hedeflenen kod paylaşımı anlaşması çerçevesinde her iki hava yolunun, yolcularına Lübnan ve Türkiye arasında daha fazla seyahat seçeneği sunmaları amaçlanıyor.

Anlaşmaya göre iki hava yolu şirketi arasında, Middle East Airlines’ın günde 2 sefer gerçekleştirdiği Beyrut – İstanbul v.v. hattı ile Türk Hava Yolları’nın günde 3 sefer icra ettiği İstanbul – Beyrut v.v. parkurunda karşılıklı olarak kod paylaşımı yapılabilecek.

MEA Yönetim Kurulu Başkanı Mohamad A. El-Hout, bu anlaşmanın Lübnan ile Türkiye arasındaki ekonomik işbirliğinin teşviki açısından önemli bir adım olduğunu vurgulayarak, her iki hava yolunun yolcu ihtiyaçlarını daha efektif bir şekilde karşılama noktasında da mühim bir gelişme olduğunun altını çizdi. Bu anlaşmanın ayrıca, iki farklı hava yolu ittifakının iki üye hava yolu şirketi arasında imzalandığının önemine de değinen El-Hout; “Henüz imzalarını attığımız bu işbirliği, her iki bayrak taşıyıcının sefer icra etmedikleri şehirlere ulaşma potansiyeli anlamında da son derece faydalı olacak.” dedi.

İmzalanan anlaşma sayesinde iki ülke bayrak taşıyıcısının, yolcularına daha esnek seyahat olanaklarından yararlanma imkânını sunacaklarını belirten Türk Hava Yolları Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Bilal Ekşi; “Geliştirilen işbirliği ile her iki hava yolu şirketinin uçuş ağlarını kullanarak yolcularımıza daha fazla seyahat olanağı sunmayı amaçlıyoruz. Ticari açıdan da taraflar için önemli ölçüde faydalı olacağına inandığım işbirliği çerçevesinde iki taşıyıcı da yolcularına, modern filoları ve gelişmiş hizmet seviyelerini tecrübe etme imkânını da sağlıyor olacaklar. Bu anlaşmayla birlikte, iki hava yolu arasındaki olumlu ilişkilerin önümüzdeki süreçte daha da gelişeceği ve belirli ölçüde aşama kat edeceği inancındayım.” dedi.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.