Skydiving – yani serbest paraşütçülük; ülkemizde gün geçtikçe gelişen ve her geçen gün sporcu sayısı artan, şüphesiz ki extreme sporların en önde geleni. Sporun özünde, uçaktan atlamak ve boşlukta düşerken belirli hareketleri gerçekleştirmek var.

Amatör-Paraşütçüler-Selçukta-Rekor-Kırdi-1

Griffins Paraşüt Takımı’nın kaptanı Özgür Kaplan, Skydiving sporu ve kırmayı planladıkları Türkiye rekoru hakkında sorularımızı yanıtladı.

_MG_1961

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Adım Özgür Kaplan, sigorta eksperiyim. 2003 yılından beri amatör olarak paraşütçülük yapıyorum. 560 atlayışım var. 2011 yılında ülkemizi Dünya Şampiyonası’nda temsil eden takımın içerisindeydim. Şu anda da Griffins adlı takımımızla ülkemizi Avrupa Şampiyona’sında temsil etmek için çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

GRİFFİNS

 

Skydiving nasıl bir spordur?

Skydiving’in temeli bir hava taşıtından atlamak ve branşınıza göre belirli hareketleri gerçekleştirmek… Örneğin FS (Formation Skydiving) dalında uçaktan atlayan 4 kişi serbest düşüşte, önceden belirlenen hareketlerden oluşan diziyi en hızlı ve en çok tekrarla oluşturmaya çalışırken kameraman paraşütçü de atlayış boyunca hemen üstlerinde düşerek takımının performansının kaydeder.  Paraşütçülük için, var olan en eğlenceli ve en güvenli sporlardan birisi diyebiliriz.

IMG_3268

Peki kırmayı planladığınız rekordan bahsedebilir misiniz?

Havada çoklu tutuşma atlayışı; bir veya birden çok uçaktan atlayan birçok paraşütçünün gökyüzünde, serbest düşüş esnasında bir araya gelerek tutuşmasından oluşmaktadır. 2011 senesinde 17 kişi olan Türkiye rekorunu 2013 senesinde 24 kişiye çıkardık. Bu sene Griffins takımı olarak bizim de katılacağımız rekor denemesine Türk Hava Kurumu ve T.S.K. personellerinin yanı sıra amatör paraşütçüler de eşlik edecek. Hedefimiz 60 kişinin gökyüzünde bir araya gelmesi… Bunun için 18.000 feet  (yaklaşık 5.500 metre) yükseklikte iki farklı uçaktan aynı anda atlayan 60 kişi kendilerini boşluğa bırakacaklar ve paraşütü açma irtifası gelene kadar gökyüzünde bir araya gelmeye çalışacaklar. Bunu yapmak için yaklaşık 1,5 dakika boyunca serbest düşüşte olacaklar ve oldukça zorlu bir deneme olacak. Başarılabilirse dünyada birçok ülkenin rekorunu da kırmış olacağız.

263447_479596162088765_1148215124_n

(Meltem Özbey/ Akşam)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.