Türkiye, ilk kez Amerika liderliğindeki Uluslararası Koalisyon ile birlikte Suriye’deki DEAŞ hedeflerini vurdu. Türk Hava Kuvvetleri uçaklarının DEAŞ’a karşı ortak operasyona katıldığını duyuran Dışişleri Bakanlığı, ‘terörle mücadelenin Türkiye’nin öncelikli bir ulusal güvenlik konusu’ olduğunu vurguladı.

Türk Hava Kuvvetleri, 28 Ağustos Cuma akşamı itibariyle  DEAŞ’la mücadeleye yönelik olarak oluşturulan Uluslararası Koalisyon’la birlikte Suriye’deki DEAŞ hedeflerine gerçekleştirilen operasyona katıldı.

Dışişleri Bakanlığı: ‘Mücadelemiz kararlılıkla devam edecek’

Dışişleri Bakanlığı’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye ve ABD arasında DEAŞ’la mücadele konusundaki mevcut işbirliğinin daha da derinleştirilmesi yönünde alınan kararlar hakkında kamuoyuna ‎bilgi sunulmuştu.
Türk Hava Kuvvetlerinin Uluslararası Koalisyon’un DEAŞ’a karşı yürütülen Özgün Kararlılık Harekatı çerçevesinde devam eden hava operasyonlarına katılımına ilişkin teknik nitelikteki belge de ABD ile 24 Ağustos 2015 tarihinde imzalanmıştı.
Savaş uçaklarımız, bu çerçevede, Koalisyon’a ait savaş uçaklarıyla birlikte, Suriye’de belirlenen ülkemiz güvenliğine de tehdit oluşturan DEAŞ hedeflerine karşı dün akşamdan itibaren ortak hava harekatı gerçekleştirmeye başlamıştır.
Terör örgütleriyle mücadele, Türkiye bakımından öncelikli bir ulusal güvenlik konusudur. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.
Türkiye, 2013 yılından bu yana terör örgütleri listesine aldığı DEAŞ’tan kaynaklanan terör tehdidinin bertaraf edilmesine yönelik çabalara aktif desteğini ulusal düzeyde ve Uluslararası Koalisyon bünyesinde kararlılıkla sürdürecektir.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.