Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü Hava Ulaştırma Müzakereleri Konferansı (ICAN 2014), 17-21 Kasım 2014 tarihleri arasında 78 ülkenin katımıyla Endonezya’nın başkenti Bali’de gerçekleştirildi.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal EKŞİ başkanlığındaki heyetin katıldığı konferansta, 4 ülkeyle ikili havacılık anlaşması imzalarken 10 ülkeyle de mutabakat sağlandı.
Konferans kapsamında Gine-Bissau ile ilk kez ikilli havacılık anlaşması ve daha önce parafe edilen Jamaika anlaşması imzalanırken, Suudi Arabistan ve Ürdün havacılık anlaşmalarını da revizyona tabi tutularak yenilendi.
Ayrıca, Bahreyn, İran, Kanada, Katar, Kenya, Macaristan, Malta, Nijerya ve Sudan ile frekans artışı, tarifeli sefer noktalarında artışlar, kod paylaşımı, kombine taşımacılık ve adil rekabet hükümlerini düzenleyen Mutabakat Zabıtları imzaladı.
Konferans süresince imzalanan anlaşmalar ile; toplamda haftalık 77 yolcu ve 25 kargo seferi frekans hakkı elde edilirken, 2 yeni noktaya ulaşım imkanı sağlandı. Türkiye’nin yeni imzalanan anlaşmalarla birlikte ICAO ülkeleri içinde havacılık anlaşması bulunan ülke sayısı 163’e yükseldi.
Katılımcı ülkelerin 5 gün boyunca ikili havacılık müzakerelerinde bulunduğu konferans boyunca SHGM yetkilileri, imzalanan anlaşma ve mutabakat zaptlarına ilave olarak Avrupa Birliği Komisyonu, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Finlandiya, Hindistan, Hollanda, Kolombiya, İngiltere, İsviçre, İzlanda, Moğolistan, Pakistan, Trinidad Tobago ve Yunanistan ile sivil havacılık ilişkilerin geliştirilmesine yönelik temaslarda bulundu.
BALİ1
Türkiye, 2015 yılında havacılık müzakerelerine ev sahipliği yapacak….
S HGM internet sitesinden yapılan açıklamada imzalanan havacılık anlaşmaları ile, 190 milyon dolarlık yolcu taşımacılığı pazarına Türk havacılık sektörünün erişimi sağlanırken, konferansın diğer bir kazanımı da Türkiye’nin Endonezya tarafından yürütülen ICAN Sekreterliğini devralması olduğu ‘ kaydedildi.
Bu kapsamda, ICAN2015 Konferansı’na ev sahipliği yapmak üzere Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal EKŞİ, ICAO Genel Sekreteri Raymond BENJAMIN’den bayrağı devraldı.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.