Türkiye F-35 JSF projesinde önemli bir başarı elde ederek, Avrupa’nın ilk Depo Seviye Motor Bakım Merkezi olma yetkisini elde etti.

Uzun süredir Savunma Sanayii Müsteşarlığı önderliğinde yürütülen görüşmeler sonunda meyvesini verdi. ABD Savunma Bakanlığı ile yürütülen müzakereler sonucunda Türkiye, F-35 JSF uçakları için Avrupa’nın ilk Depo Seviye Motor Bakım Merkezi olacak. Bu sayede Türkiye’de kurulacak olan merkez en az 3 yıl süreyle Avrupa bölgesine tek başına hizmet verecek. Bu süre içerisinde merkez Avrupa’da  “öğrenme eğrisi” ve başlangıç dönemi dezavantajlarının tamamı rekabet altında olmadan tek kaynak olarak geçirecektir. 3 yıllık sürenin sonunda ise Norveç ve Hollanda’da yeni tesisler açılacak.

Eskişehir’de kurulacak motor bakım merkezi Avrupa’daki tüm F-35 JSF kullanıcılarına hizmet verecek olup, F135 motorlarına Depo Seviyesi Bakım (DSB) hizmeti verecektir. F-35 JSF projesinin temel amacı olan düşük uçuş ve bakım masraflarına sahip bir uçak ailesinin üretilmesi projesi ile her ülkenin kendi bakım merkezlerini kurması yerine, bölgesel bakım merkezli ile daha düşük bakım masrafları ile uçan bir platform elde edilmesi planlanıyor. Ancak bu planlama yinede ülkelerin kendi bakım onarım merkezlerini kurmasını engellemiyor.

F-35 JSF projesi kapsamında Avrupa’da ilk Depo Seviyesi Gövde Bakım Merkezi ise İtalya’da kurulacak. Bu seçimde İtalya’nın seçilmesinde İtalya’nın aynı zamanda bir F-35 JSF üretim hattına sahip olmasının etkili olduğu düşünülüyor. İtalyan üretimi ilk F-35A uçağının 2015 yılı Mart ayında üretim hattından çıkması bekleniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.