Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından İngilizce olarak hazırlanan 2014 yılı ANSP (Hava Seyrüsefer Hizmet Sağlayıcısı) Yıllık Raporu yayınlandı. Raporda; Türkiye’nin Avrupa’nın en hızlı büyüyen Ülkesi olma konumunu 2014 yılında da sürdürdüğü belirtildi.

Teknolojinin süratle geliştiği günümüz dünyasında hava trafiğinin en üst düzeyde emniyetli şekilde idare edilmesi her geçen gün daha da önem kazandığı ifade edilen raporda, son yıllarda bir gelenek haline dönüşen yüksek ivmeli trafik artışını 2014 yılında da sürdüğü ifade edildi.

TÜRKİYE’NİN EK TRAFİK SAYISI, BİRÇOK AVRUPA ÜLKESİNİN YILLIK TOPLAM TRAFİK SAYISINDAN DAHA YÜKSEK…

Avrupa’da hava trafiğine en fazla katkı sağlayan Ülkenin Türkiye olduğu belirtilen raporda, yolcu hareketleri küresel boyutlarda istatistiki olarak ele alınıyor. Veriler,  Ülkemizin Avrupa’nın en hızlı büyüyen Ülkesi olma konumunu da 2014 yılında sürdürdüğünü ortaya koyuyor.

Raporda yer alan bilgilere göre, 2014 yılında yaşanan yüksek artışa bağlı olarak hizmet verilen sadece ilave trafik sayısı dahi, birçok Avrupa ülkesinin yıllık toplam trafik sayısından daha yüksek oldu.

Yakalanan bu başarı ile Hizmet Birim Sayısı  (HBS) sıralamasında da Türkiye Avrupa’da 2. Sıraya yükseldi. Bunun yanı sıra DHMİ,   hava seyrüseferine ilişkin ciddi bir mali etkinlik ve finansal performans yakaladı.

EUROCONTROL’DEN 335,6 MİLYON EURO GELİR TEMİN EDİLDİ…

Raporda, Ülkemizin Avrupa’da seyrüsefer ekonomisi açısından da iddialı bir ülke haline geldiği vurgulandı. İstatistikler, Türkiye’nin seyrüsefer ekonomisi bakımından 6. Büyük ülke konumuna yükseldiğini gösteriyor.

DHMİ’nin bu alanda gerek altyapı gerekse üstyapıya yönelik yeni yatırımlara devam ettiği ifade edilen raporda,   2014 yılında hava seyrüseferine ilişkin milli maliyetlere bağlı gelirlerin 335,6 milyon € olarak gerçekleştiği belirtiliyor.

2020 YILI HEDEFİ 2,458 MİLYAR TL…

Raporun geleceğe yönelik 5 yıllık program kapsamında; 2020 yılı hedefi ise 2,458 milyar TL’lik bir hava seyrüsefer ekonomisi olarak öngörülüyor.

Hava seyrüsefer hizmetlerinden alınan ücretlerden elde edilen bu mali kaynak her yıl EUROCONTROL’den tahsil edilerek Ülkemiz ekonomisine kazandırılıyor.

Söz konusu rapora Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü resmi web sayfasından ulaşılabiliyor.(dhmi.gov.tr)

http://www.dhmi.gov.tr/dosyalar/annualreport/2014/ANNUAL_REPORT_2014.pdf

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.