Pakistan basınında T-38 hibesi olarak yer alan hibe anlaşması Türk Hava Kuvvetleri ve Pakistan Hava Kuvvetleri yetkilileri arasında T-37 uçağı için imzalandı.

Türkiye ve Kardeş Ülke Pakistan Hava Kuvvetleri, 28 Ekim 2015 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhında imzalanan protokol ile 34 adet T-37 eğitim uçağı ve 28 kalem teçhizatının kardeş ülke Pakistan’a hibesi için anlaşmaya varıldı.

Söz konusu hibe anlaşması için iki ülke dışişleri ve askeri makamları arasında yaklaşık sekiz ay süren görüşmeler sonucunda imzalar atıldı. Sözleşmeyi Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına Hava Kuvvetleri Lojistik Başkanı Hava Pilot Tümgeneral Serdar GÜLBAŞ, Pakistan İslam Cumhuriyeti Hükümeti adına Pakistan Savunma Bakanlığı Savunma Alımları Direktörü Tümgeneral Naveed AHMED 2015/8115 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca imzaladı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından Hibe Anlaşması’nın 3212 Sayılı Kanun kapsamında imza tarihi itibariyle yürürlüğe girebilmesi için gerekli işlemlerin başlatılmasına yönelik yazı 03 Kasım 2015 tarihinde Milli Savunma Bakanlığına gönderildi.

Ayrıca, 23 Eylül 1991 tarihli Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti ve Pakistan Cumhuriyeti Hükûmeti Arasındaki T-37 Uçaklarının Tamir/Bakım Desteğine Ait Değişken Bedelli Sözleşmeye İlişkin Anlaşma kapsamında, 299 kalem T-37 uçağı yedek malzemenin Pakistan’a satışına yönelik Milli Savunma Bakanı Onayı 07 Ağustos 2015 tarihinde alındı.

Söz konusu yedek malzemeler 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığında (Çiğli/İZMİR) Pakistan’a teslime hazır hale getirilmiş olup, Pakistan tarafından teslim alınması beklenmekte.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.