Rusya Nükleer Tehlikenin Azaltılması Ulusal Merkezi Başkanı Sergey Rıjkov, 3 – 7 Ağustos tarihleri arasında Türk askeri görevlilerinin Rusya semalarında gözlem uçuşu yapacağını söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rıjkov, “Uluslararası Açık Hava Sahası Anlaşması bağlamında Türkiye askeri misyon görevlileri CN-235 (CASA) tipli Türk uçağıyla Rusya Federasyonu semalarında gözlem uçuşları gerçekleştirecek. Uçakta Rus uzmanlar da bulunacak. Rus askeri uzmanlar, daha önce mutabık kılınan uçuş parametrelerini ve öngörülen anlaşma gereği gözetleme ekipmanlarının kullanılmasını kontrol edecek” dedi.

Açık Hava Sahası Anlaşması’na katılan devletler birbirlerinin hava sahasında gözlem uçuşları yapılmasına olanak sağlıyor. Rusya, 34 ülkenin bulunduğu anlaşmaya 26 Mayıs 2001’de dahil oldu.(haberrus)

*  *  *

Açık Semalar Gözlem Uçağı (ASA)

Açık Semalar Anlaşması gereğince, bir CN-235 hafif nakliye uçağı gözlem uçağı olarak modifiye edildi. Bu proje kapsamında Türkiye ve Açık Semalar Anlaşmasına üye ülkelerde optik gözetleme araçlarıyla inceleme faaliyetleri yapılabiliyor.
Projede HAVELSAN, görev planlama ve değerlendirme sisteminin tasarımını ve uygulamasını  yaptı.

Geliştirilen ASA Gözlem Uçağı, kendi sınıfında Dünya’da ilk gözlem uçağı olup, diğer ihtiyaç sahibi ülkeler için de üretilme imkanı var.

Uçağın teknik özelliklerinden en dikkat çekicisi  olarak ” Görev Planlama ve Kontrol Sistemi, Uçak Kamera Parametre Kontrol ile Veri Kaydetme” sisteminden oluşması  gösteriliyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.