Türkiye ABD ile birlikte Açık Semalar Anlaşması (ASA) kapsamında 14-18 Temmuz tarihleri arasında Rusya Federasyonu üzerinde bir gözlem uçuşu icra etti.

TSK’dan yapılan açıklamaya göre askeri unsurların Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde icra ettiği görevler kapsamında Türkiye’ye ait ASA gözlem uçağı (CN-235) (*) ile gerçekleştirilecek olan gözlem uçuşu esnasında, uçakta Türk ve ABD’li uzmanların yanı sıra Rus yetkililer de hazır bulundu. ASA gözlem timimiz, gözlem uçuşu ve görev sonu çalışmalarının tamamlanmasından sonra yurda döndü.

(posta212)

Açık Semalar Gözlem Uçağı (ASA)(*)

 Açık Semalar Anlaşması gereğince, bir CN-235 hafif nakliye uçağı gözlem uçağı olarak modifiye edilmiştir. Bu proje ile, Türkiye ve Açık Semalar Anlaşmasına üye ülkelerde optik gözetleme araçlarıyla inceleme faaliyetleri yapılabilmektedir.
Projede HAVELSAN, görev planlama ve değerlendirme sisteminin tasarımını ve uygulamasını da yapmıştır. Geliştirilen ASA Gözlem Uçağı, kendi sınıfında Dünya’da ilk gözlem uçağı olup, diğer ihtiyaç sahibi ülkeler için de üretilmesi mümkündür.

 Teknik özelliklerinin en dikkat çekici unsurları ; Görev Planlama ve Kontrol Sistemi, Uçak Kamera Parametre Kontrol ile Veri Kaydetme sisteminden oluşmaktadır.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.