Azerbaycan ordusunun, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin de (TSK) katılımıyla gerçekleştirdiği geniş çaplı askeri tatbikat sona erdi. Tatbikatta, 30 bin asker, 250'den fazla zırhlı araç, 150 füze ve top, 20 savaş uçağı ve 15 helikopter görev aldı. Tatbikatın "TurAz Kartalı" ismi verilen bölümünde Türk Hava Kuvvetleri'ne ait altı F-16, bir C-130 Herkules nakliye uçağı, iki AH-1W Super Cobra ve iki Skorski savaş helikopterleri yer aldı. Her iki ülkenin pilotlarının katılımıyla düzenlenen tatbikatta karşılıklı hareket etme olanakları denendi, uçak ve helikopterlerden belirlenen hedeflere atışlar yapıldı. (Azerbaycan Savunma Bakanlığı - Anadolu Ajansı)
Azerbaycan’da 22 Ağustos’ta başlayacak tatbikatta, Türkiye ve Azerbaycan’dan 30’dan fazla hava aracı yer alacak.

Azerbaycan ve Türk Hava Kuvvetleri ortak askeri tatbikat gerçekleştirecek.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan ve Türkiye hava kuvvetleri, iki ülke arasındaki yıllık askeri işbirliği planı kapsamında “TurAz Kartalı 2015” tatbikatında bir araya gelecek.

Azerbaycan’da 22 Ağustos’ta başlayacak tatbikatta, iki ülkeden Mig-29, F-16, Su-25 savaş, C-130 Hercules nakliye uçakları, F-4E bombardıman uçakları, Mi-35, Mi-17 ve Skorski UH-60 savaş helikopterlerinden oluşan 30’dan fazla hava aracı yer alacak.

Karşılıklı hareket etme olanaklarının öğrenilmesinin yanı sıra  uçak ve helikopterlerden belirlenen hedeflere atışların yapılacağıtatbikat 18 Eylül’e kadar devam edecek.

Türkiye ve Azerbaycan hava kuvvetleri mart ayında Konya’da düzenlenen “TurAz Şahini” tatbikatında da bir araya gelmişti. (ulaşımonline)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.