Amerika’da yaşayan  gazeteci yazar Dursun Boran,’Duty Free’  işletmelerindeki alışveriş limitlerinin  neden artırılması gerektiğini ve ilgili yönetmeliğin yenilenmesi ile ilgili yazısını köşesine taşıdı.

Türkiye’de “Duty Free ” yönetmenliği yenilenmeli.

Türkiye’de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı 4458 sayılı Gümrük Kanununda yeni bakan Nurettin Canikli’nin acilen yenilik yapması lazım.

Yurt dışından gelen Türk ve yabancı turistler gümrüksüz satış yapan, Atatürk Hava Alanı Yolcu Geliş Salonu başta olmak üzere diğer hava alanlarında, sevdiklerine, çikolata, parfüm, sigara, içki, puro alma isterken, ilginç bir yasak ile karşılaşıyorlar.

Her yolcu, bir kg çikolata, bir şişe içki, bir karton sigara, sınırlı da parfüm alabiliyor.

Fazlası YASAK !!!

Oysa, ATÜ Duty Free ve diğer mağazalar devlete her sene bu satışlardan milyonlarca dolar vergi veriyor. Devlet bu vergiler ile yeni limanlar, köprüler, okullar, ormanlar, hastaneler, oto yollar yapıyor. Uçaklar alıyor.

ATÜ sadece İstanbul Atatürk Hava Alanı Dış Hatlar gidiş ve geliş salonlarında ki mağazalarında 1500 civarında insan çalıştırıyor.

Bu çalışanlara brüt, 2 bin TL ile 7-8 bin TL arası, artı primler ile maaş veriyor. 1500 X 2 dersenir 3 bin kişi eder. ATÜ bu kadar istihdam sağlıyor. Yaz tatillerinde iyi ingilizce bilen çok sayıda Üniversite öğrencisine 3-4 ay çalışma imkanı veriyor. Onları işe alarak, SGK larının başlamasını sağlıyor. İşsizliğin önlenmesinde önemli rol oynayan özel sektör kurumlarından.

ATÜ ne kadar çok mağazalarda satış yaparsa, o kadar vergi vergi verir.
Bırakın çok satsın. Çok Vergi ödesin..

Bir şişe içki, 1 karton sigara, bir karton puro ( 50 adet) Puro tütünü 250 gram, Alkol derecesi % 22 yi geçen alkollü içkilerden 1 lt ( litre) , Alkol derecesi % 22 yi geçmeyen alkollü içkilerden 2 lt. ( 2 şişe) limiti az.

Yeni yönetmenlik yaparak bu, içki limiti 5 şişeye, sigara 5 karton, puro sınırı 5 kiloya, 1 kg çikolata, kahve, çay sınırı 5 er kg a çıkarılmalı.

Japonya, Amerika, Türkmenistan, Çin, S. Arabistan ve diğer devletlerde çalışan, geziye giden Türkler. Paramız yabancıya gitmesin diye. Türkiye de hava alanında hediye alırız diye. Yurt dışı Duty Free’lerden alış veriş yapmadan geliyorlar.

Atatürk yada Sabiha Gökçen’e inince Duty Free lerde bu yasaklarla karşılaşınca. Hüsrana uğruyorlar. Fazla çikolata, kahve, viski, sigara vs alabilmek için başka yolcuların kullanmadığı hakkı kullanmak için, diğer yolculardan rica ediyorlar!

Buna ne gerek var ?

Hani Ak Parti 3 Y’ yi ( Yasaklar, Yokluklar, Yolsuzlukları ) önleyecekti?

Kaldırın Duty Free ‘lerde bu yasakları.

İnsanlar özgürce alış veriş yapsınlar. Atü de devlette kazansın.

BAKAN CANİKLİ’Yİ ARAYIP BU AYIPTAN BAHSEDECEĞİM.

1982 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi Bölümü’nü bitiren. Bakan Canikli bir ekonomist olarak yazdıklarımın manasını iyi anlar. Kısa zamanda bu düzenleme yapılır.

15 TL YURT DIŞI HARCINI KALDIRIN. DUTY FREE LERDE ALIŞ VERİŞ LİMİTİNİ ARTIRIN.

Seçmenlerin hoşuna gidecek bir tavsiye daha:
Halen Türkiye den yurt dışına gidecekler hava alanlarında kuyruğa girip 15 TL yurt dışına çıkış pulu almak zorundalar. Hazine bundan trilyonlar kazanıyor.
Bu harç pulu kaldırılıp, tüm gümrüksüz satış yapan mağazalarda yukarıda anlattığım limit artırımı yapılarak, devlet ek vergiye kavuşmuş olur.
Seçmenlerde pek hoşlanmadıkları yurt dışına çıkış pulu’ndan kurtulmuş olurlar. Pullardan gelecek vergi. Yeni düzenlemeyle 2-3 katı Duty Free lerden gelir.
Buna dair soru önergesini meclisde Ekim ayında bir vekil arkadaşıma verdireceğim. Konuyu takip edeceğim.

– See more at: http://yazarlar.gazeteny.com/2014/09/20/turkiyede-duty-free-yonetmenligi-yenilenmeli/#sthash.hgvY6k2a.dpuf

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.