TUR ŞİRKETİ PES ETTİ. Mağdur olan 3500 Kazak turiste ATLASJET desteği geliyor..

Kazakistan turizm sektöründe bomba patladı. Kazakistan’ın en büyük tur operatörlerinden biri olan ve charter seferleri ile her yıl binlercesi Türkiye, Tayland ve Mısır olmak üzere birçok ülkeye turist gönderen Gülnar Tur’un sorumluluklarını yerine getiremeyeceğini açıklaması sonrası gayri resmi verilere göre  yaklaşık 500 Kazak turist Türkiye’den Kazakistan’a dönemiyor ve üç bin turist (bunların büyük bölümü Türkiye’ye gelecek olan turistler) parasını erken rezervasyon ile ödemiş oldukları tatillerine  gidemeyecekler. Gülnar Tur’un sorumluluklarını yerine getiremeyeceği açıklaması sonrası tatile gidemeyen turistler için  para iadesi,  tatile giden, ancak eve dönemeyenler için  eve dönüş mücadelesi ve dava açma süreci başlıyor. Gülnar Tur her ne kadar yerel bir Kazak şirketi de olsa mağdur olan turistlerin birçoğunun tatil yerinin Türkiye olmasından dolayı Türk turizmi de bu olaydan zararlı çıkacağa benziyor.

Kazakistan Sivil Havacılık Kurumu (KSHK), sorunun, Gulnar Tur için charter uçuşlarını gerçekleştiren Jet Airlines  Havayolu ile adı geçen şirket arasındaki uçak kullanım sözleşmesinin süresinin 30 Haziran tarihinde sona erdiğini, bu tarihten sonraki uçuşlar için taşıyıcı havayolunun bir yükümlülüğünün bulunmadığını açıkladı.

KSHK’ndan yapılan açıklamaya göre,  Gulnar Tur ile Jet Airlines Havayolu arasında imzalanan Uçak Kullanım Sözleşmesinin süresi 30 Haziran tarihine kadara geçerli; yani bu tarihe kadar ki uçuşların parası şirketçe havayoluna ödenmişti.

SHK Atlas Jet İle Anlaştı

Öte yandan, Kazakistan Ulaştırma Bakanlığı ile Atlas Jet Havayolu arasında konuya ilişkin bir anlaşma yapıldı. Varılan anlaşmaya göre Türkiye’de mağdur olan Kazak turistlerin, 10 Temmuz tarihine kadar  memleketine dönebileceği belirtildi.

Türkiye’den  Kazakistan’a dönemeyen  Kazak turistlerin çoğunun, Gulnar Tur’u  dolandırıcılıkla suçlayıp polise başvurdukları da öğrenildi.

Kazakistan Ulusal Tüketiciler  Ajansı,  Gulnar Tur Seyahat Ajansı’nın mallarına haciz gönderme talebinde bulunacak.

Mağdur olan yüzlerce turistin haklarını savunacağını  belirten Ulusal Tüketiciler  Ajansı Başkanı Svetlana Romanovskaya,  “Her  bir turist için tek tek incelemelerde bulunacağız. Bu olayın, tüketicilerin haklarını ihlal etmesi nedeniyle  yetkili kurumlara dilekçe hazırlayıp başvuru yaptık. Yetkililerin, tarafımızı haklı bulması durumunda ise Gulnar Tur Seyahat Ajansı’nın mallarına haciz gönderme talebinde bulunacağız.” şeklinde açıklamada bulundu.

Kazak Basında yer alan  bilgiye göre, Gunar Tur yönetim kurulu  başkanı Ali İsmailov telefon aracıyla yaptığı basın toplantısı sırasında bu olayın halledilmesi için ne kadar  para gerektiği sorusuna, “ 2- 3  milyon dolar gerekli” şeklinde  cevap verdi.

Astana Kanalı’nın da ulaştığı Ali İsmailov, olayla ilgili  “Mağdur kalan herkese para iadesi yapılacak. Şu anda para sorunu çözmeye çalışıyoruz. Şirketimizin malı ve mülkü var. Her şey satılacak ve borçlarımız ödenecek.” dedi.

AİR ASTANA’da mağdur turistler için özel tarife uygulayacak…
Antalya Havaalanı’nda mağdur olan yaklaşık 300 Kazak turistin Kazakistan’a dönebilmesi için   özel tarife uygulayacak. Açıklamada, “Air Astana: Antalya’dan charter seferlerinin iptal edilmesi nedeniyle havaalanında  kalan Kazakistan vatandaşlarının durumu konusunda endişe duyuyor.

Mağdur olan turistlerin memleketine dönmeleri için Antalya-Almatı ve Antalya-Astana uçuş seferleri tüm vergiler dahil tek yön bedeli  200 dolar olacak.” denildi.

Açıklamaya göre, bu tarife  10 Temmuz 2014 tarihine kadar geçerli olacak.

(Türkkazak.com)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.