THK Uçak İmalat A.Ş.’nin imal ettiği ve ‘TÜRKUŞU’ adı verilen uçak, ilk uçuş için gün sayıyor.

mAzME_1415525545_5148

THK iştiraklerinden olan ve Ankara Etimesgut merkezli THK Uçak İmalat A.Ş., tarafından imal edilen uçak iki kişilik. 100 beygirlik motora sahip Türkkuşu, ultralight olarak adlandırılan hafif uçak sınıfında. Maksimum hızı 375 km/saat olan uçağın menzili ise 1250 kilometre. Şirketin Genel Müdürü Aydoğan Koç, şöyle konuştu:

“İtalya’da bu uçağın konsept tasarımı yapılmıştı. Ancak iflas eden şirketten bu dizaynı bir Alman şirket satın aldı. Bu tür hafif sınıftaki yeni nesil uçaklar Türkiye’de ilk defa imal edileceği için sıfırdan değil, mevcut bir proje üzerinden yürüdük. Tasarımda bazı değişikliklere giderek özellikle imalat konusunda değişikliğe gittik.”

THK Uçak İmalat A.Ş. Genel Müdürü Aydoğan Koç, Türkkuşu’nun çok hafif malzemelerden imal edildiğini belirterek, bunun u tüm kompozitten (pre-preg carbon) yapılan bir uçak olduğunu belirterek, şöyle dedi:“Maksimum kalkış ağırlığı 472 kilodur. Normalde seyahat hızı 250 km/saat hızda uçar. Kullandığımız motor saatte 13-15 litre arasında yakıt harcar. 95 oktan benzin kullanabilir. Ankara’dan İstanbul’a 1,5 saatte uçabilir. Gidiş dönüş bu uçakla sadece 213 TL’lik benzin harcayarak bu uçakla uçabilirsiniz.”

1339128_1120034

FİYATI 120 BİN EURO
Benzer uçakların yaklaşık 200 bin Euro satış fiyatı olduğunu belirten Aydoğan Koç, yerli imal edilen parçalarla maliyetin düşürüldüğüne, Türkkuşu’nun 120 bin Euro’dan satılacağına dikkat çekti. THK, Türkiye’de havacılığın gelişmesi için bu tür uçaklarla havacılık kulüplerinin kurulmasını ve desteklenmesine imkan sunacak çalışmalar yapacak.
Ultralight tipi uçakları uçurabilmek için 25 saat uçuş eğitimini içeren pilot lisansı alınması gerekiyor. Bu eğitimi tamamlayanlar, tek başlarına ticari olmayan uçuşlar gerçekleştirebiliyor. Yüksek performanslı bu tür ultralight cinsi uçaklar hem  sportif  hem de pilotaj eğitiminde kullanılabiliyor.(haber7)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.