THK Uçak Fabrikası’nda imal edilen Türkkuşu uçağı haberinin yayınlanmasının ardından son gelişmeleri Gökçen Havacılık Genel Müdürü F. Volkan Yılmazer anlattı.

Kokpit.aero THK Uçak İmalat A.Ş.’nin bağlı olduğu THK Gökçen Havacılık Genel Müdürü F. Volkan Yılmazer ile görüştü.

Uçağın konsept tasarımının İtalyan bir mühendis tarafından yapıldığını belirten Yılmazer, “Konsept tasarım, ince mühendislik tasarımı yapılmamış, uçağın genel görünümüzü belirleyen adeta ‘kara kalem’ çalışması diyebileceğimiz bir tasarımdır. İtalyan mühendis Millenium Master adını verdiği bu konsepti birçok ülkeye sattı. Alan kişiler, bazı mühendislik değişiklikler yaparak imal edebiliyor. Mühendislik değişikliği yaptıktan sonra kendiniz bu uçağı ayrı bir tip olarak tescil edebiliyor. Örneğin Blackshape bu örneklerden biri” dedi.

ALMANYA’DAKİ PROJE ALINDI

THK olarak uzun yıllar sonra uçak imalatına döndüklerine dikkat çeken Yılmazer, “Bu konuda ne yazık ki günümüzde kalan bir alt yapı yok. Sıfırdan başlarken zorluk çekileceği için konsept bir tasarımı alıp üzerinden devam etmeye karar verdik. Millenium Master’ın Almanya’ya satılan konsepti ile anlaştık. Sonrasında kadromuzdaki 15 uçak mühendisi çalışmalara başladı. Tasarımı geliştirdiler. Başka ülkelerin yaptığı gibi konsept üzerinde kendimize has değişimler tamamen EASA kriterlerine göre gerçekleştirildi” diye konuştu.

ÜRETİME ODAKLANDIK

THK bu uçağın her müşteri adına tek tek imal edilmesi yerine maliyetleri düşürecek fabrikasyon amaçlı üretim yolunu seçti. Tüm parçaların standart üretilebilmesi için mühendisler imalat konusunda ciddi çaba sarf ettiklerini belirten Volkan Yılmazer, “15 mühendisimizin hepsi TAI gibi çok önemli bir okulda yetişmiş, başarılı arkadaşlarımız. Oradaki tecrübelerini bu projeye aktardılar. Üretim kolaylıkları üzerine çok çalıştılar. Tasarım tamamlanmasının ardından ülke içi kaynaklara döndük. Motorumuz Rotax. Avioniklerimiz Garmin. Bunun dışındaki imalat Türkiye’de gerçekleştirildi. Ama kompozitin ham maddesini İtalyan aldık. Örneğin havacılıkta kompozitin Türkiye’de üretimi için ciddi çaba ve yatırım var. Bu olursa kompozit malzemeyi de buradan alacağız. Halen tesislerde 15 mühendisin yanı sıra 15 teknisyen çalışıyor”

KİMLERLE ORTAK ÇALIŞILDI?

Türkkuşu uçağının imalatında birçok yerli kuruluşla ortak çalışma yapıldı. Yılmazer, “Örneğin uçağımızın kalıplarını Bursa merkezli Airbus’a da imalat yapan bir şirket gerçekleştirdi. İrili ufaklı bir çok şirket imalat konusunda bizlerle çalışıyor. Seri imalat başladığında parça konusunda çalıştığımız bir çok şirket olacak” dedi.

UÇUŞ İÇİN ÖN İZİN ALINDI

Türkkuşu için Avrupalı otorite EASA ön uçuş iznini verdi. Volkan Yılmazer, uçağın 20 gün içinde hazır olacağına dikkat çekiyor. Sonrasında ise testler yapılacak. Bunu onayın ardından ilk uçuş izleyecek. Uçağın ultralight sınıfında olduğunu belirten Yılmazer, “Türkkuşu sonuçta tamamen sertifikalı bir uçak değil. Ultralight sınıfında. Birçok test fabrika şartlarında yapılıyor. Örneğin kanatların 6G’ye dayanıklılığını ölçtük. Sonuçlar EASA tarafından onaylandı. Sırada 10G’lik test var. Bunu uçuş testleri ile birlikte EASA’ya göstereceğiz. Hedef, yılsonuna kadar tüm testlerin tamamlanması ve seri imalata geçebilmek için izin alınması”

İLK İKİ UÇAK GÖKÇEN HAVACILIK’A

Gökçen Havacılık bünyesinde ultralight eğitimi vermek amacıyla Türkkuşu uçağına iki sipariş verdiklerini belirten Yılmazer, “İki uçak Gökçen Havacılık’a verilecek. THK’nın siparişi konusunda da çalışmalar yapıyoruz. Amacımız bir sistem yapabilmek. Türkiye’de havacılık kulüplerinin yaygınlaşması ile birlikte Türkkuşu uçağı önemli bir alt yapı sunacak. Başbakanlık tarafından desteklenen her ile bir sportif havaalanı projesi var. Türkkuşu gibi uçaklar bu çalışmalara önemli bir destek sunacak”

SIRADA DAHA HAFİF BİR UÇAK VAR

Mühendislerin bu proje ile ciddi tecrübe kazandıklarını belirten Yılmazer, “Sonrasında tasarımı tamamen bize ait daha hafif sınıf bir ultralight planımız var. Bunu başlangıç eğitim uçağı izeleyebilecek. Neden daha büyüğünü düşünmeyelim?”

(.kokpit.aero)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.