TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü öncülüğünde, aralarında TAI ve ASELSAN’ın da bulunduğu yerli sanayi kuruluşlarının desteğiyle yapılacak olan TÜRKSAT 6A Haberleşme Uydusu Projesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlık Müsteşarı Feridun Bilgin, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak ve TÜRKSAT AŞ Genel Müdürü Ensar Gül tarafından imzalandı.

İmza törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve ilgili kurum yetkilileri katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK Gebze Kampüsü’nde düzenlenen TÜRKSAT 6A Yerli Haberleşme Uydusu Projesi İmza Töreni’nde yaptığı konuşmada, projede görev alan mühendis, bilim insanı ve çalışanları tebrik etti.

“Büyüyen, Güçlenen, Gelişen Yeni Türkiye’nin Yansımaları”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yılın ocak ayında Japonya’da yapımı tamamlanan TÜRKSAT 4A Uydusunu teslim aldıklarını, uydunun 15 Şubat’ta da Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden başarıyla fırlatıldığını hatırlattı. Yazılımının tamamı, donanımının yüzde 80’i yerli olan ilk keşif uydusu Göktürk 2’nin 2012 yılında Çin’den uzaya gönderildiğini belirten Erdoğan, tasarımı ve üretimi Türkiye’de gerçekleştirilen ilk yer gözlem uydusu olan RASAT’ın da 2011 yılında yörüngesine yerleştiğini vurguladı.

Startı verilen TÜRKSAT 6A uydusunun bu uydulardan çok daha farklı ve ileri bir proje olduğuna işaret eden Erdoğan, “İktidarımız döneminde 4 tane önemli projeyi gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Hem ticari hem askeri amaçlı görevler üstlenecek olan TÜRKSAT 6A uydumuzda kullanılacak alt sistemler, yer istasyonu ve yazılımlar tamamen milli imkânlarla gerçekleştirilecek. Bu proje kapsamında geliştirilecek olan alt sistemler, daha sonra üretilecek milli haberleşme uydularının da alt yapısını oluşturacak. Dolayısıyla proje, sadece vereceği hizmetle değil aynı zamanda stratejik mahiyetiyle de bizim için son derece önemli. Bunlar, bir sıçrayışın, bir özgüvenin alametleridir. Türkiye’nin ileride bu kendi yaptığı uyduları uzaya gönderebileceği gibi bu tür imkânlara sahip olacağına da ben yürekten inanıyorum. Türkiye bugün hayalleri gerçeğe dönüştürüyor. İnşallah yakın zamanda hayali dahi kurulamayanları da gerçekleştirmeyi mutlaka başaracaktır” diye konuştu.

TÜBİTAK bünyesinde faaliyet gösteren enstitüler ve araştırma merkezlerinin takdire şayan başarılar ortaya koyarak kendilerini gururlandırdığını aktaran Erdoğan, özel sektörün de bu konuda önemli bir seviyeye ulaştığını ifade etti.

Kendi Uydusunu Yapabilen Türkiye

TÜRKSAT AŞ Genel Müdürü Ensar Gül, imza töreni öncesinde TÜRKSAT 6A hakkında brifing verdi. TÜRKSAT 6A uydusunun maliyetinin yaklaşık 550 milyon lira olduğunu, bunun 150 milyon lirasının TÜBİTAK tarafından, geri kalan kısmının da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca karşılanacağını söyledi. Uydunun satın alınması halinde daha ucuza mal olacağını ancak içinde Ar-Ge olduğu için maliyetlerin biraz fazla olduğuna dikkati çeken Gül, “Ama sonuçta kendi uydu platformumuzu elde etmiş olacağız ve bundan sonraki uydularda bunu kullanacağız. Ekstra maliyetimizi de bunun için ödüyoruz” diye konuştu.

TÜRKSAT 6A’nın uzaya fırlatıldığında, Türkiye’nin kendi haberleşme uydusunu yapabilen 10 ülke arasına gireceğini vurgulayan Gül, uyduyu sadece yapmanın değil fırlatmanın da önemli olduğunu söyledi.

Türkiye Uzay Ajansı Kuruluyor

Ensar Gül, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından “Türkiye Uzay Ajansı Kanun” tasarısı hazırlandığını, bu uzay ajansının da Türkiye’nin uzay konusundaki projelerini koordine edeceğini ve yöneteceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tören sonrasında TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

cseyis_009_0 cseyis_011 0017_0

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.