Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), 14-20 Temmuz 2014 tarihleri arasında Londra İngiltere’de düzenlenecek olan Farnborough Havacılık Fuarı 2014 (FIA 2014)’e bu yıl,  T129 ATAK ve ANKA platformları ile katılıyor.

Fuarda, “T129 ATAK” Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri 14, 15 ve 16 Temmuz 2014 tarihlerinde uçuş gösterisi gerçekleştirecek, ayrıca “ANKA” İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemi ile birlikte statik alanda da sergilenecektir.

Taarruz ve Taktik Keşif görevleri için çok amaçlı olarak tasarlanmış olan yeni nesil T129 ATAK Helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına uygun şekilde; motor, aktarma organları ve kuyruk pallerinin değiştirilmesine ilave olarak, milli aviyonik, elektro-optik ve silah sistemleri ile teçhiz edilmiştir. Ağır silah yükü ile zorlayıcı “sıcak hava-yüksek irtifa” görevleri için optimize edilen ve ağırlık-güç oranında sınıfında en iyiyi sergilemeye çalışmakta.

“ANKA” Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı (MALE-Medium Altitude Long Endurance) İHA Sistemi, gece ve gündüz, her türlü hava koşulunda, keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis ve gerçek zamanlı görüntülü istihbarat görevleri için EO/IR ve SAR faydalı yükleri ve otomatik iniş kalkış dahil bir çok uçuş yeteneği ile donatılmıştır. Dizel motor ve zamandan bağımsız Buzdan Koruma Sistemi kullanılan ANKA, Gelişmiş Yer Kontrol İstasyonu ve yedekli, güvenlik korumalı haberleşme hatları ile operasyon emniyeti ve kolaylığı sağlamakta.

FIA 2014’de TUSAŞ, “HÜRKUŞ” Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı Projesi kapsamında aşağıda bilgileri verilen İmza Töreni’ni de gerçekleştirecek.

  • TUSAŞ ile Martin Baker firmaları arasında “Fırlatma Koltuğu Alt Sözleşme İmza Töreni” – TUSAŞ Şalesi (A32) – 14 Temmuz 2014, saat 13:30.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.