Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı şirketlerinden TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay San. A.Ş. 12. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF 2015’e imza törenleriyle başladı.

İlk Anlaşma Polonya Şirketiyle

Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı şirketlerinden TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay San. A.Ş. ile Polonya’da faaliyet gösteren MESKO S.A. firması arasında, Polonya Hava Kuvvetleri’nin “Taarruz Helikopteri KRUK Programı” kapsamında gerçekleştirilecek işbirliği amacıyla Mutabakat Muhtırası 5 Mayıs 2015 tarihinde IDEF 2015 Fuarı sırasında imzaladı.

MALI7355_

Polonya Silahlı Kuvvetleri’nin, envanterini modern bir taarruz helikopteri ile güçlendirme ihtiyacı doğrultusunda başlatılan KRUK Programı kapsamında, 32 adet taarruz helikopterinin tedarik edilmesi planlanıyor. TUSAŞ, T129 ATAK Helikopteri ile bu tedarik programına katılım sağlıyor.

MALI7629_

SAYP Sözleşmeleri IDEF 2015’de İmzalandı

Savunma Sanayi için Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP) çerçevesinde, Savunma Sanayii Müsteşarlığı himayelerinde TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin Gazi Üniversitesi ve ODTÜ ile imzalanan protokoller kapsamında Savunma, Havacılık ve Uzay teknolojileri alanında iki ayrı üniversite ile ayrı ayrı hayata geçirilecek 5 ileri araştırma projesinin sözleşme imza töreni “12. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı” IDEF 2015’te gerçekleştirildi.

İmza törenine başta Savunma Sanayii Müsteşarlığı olmak üzere TUSAŞ, ODTÜ ve Gazi Üniversitesinden çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.

TUSAŞ, Gazi Üniversitesi ve ODTÜ İşbirliği ile Araştırması Yapılacak Alanlar

• Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi ile Havacılık Ürünlerinin Uygulamaya Geçirilme Kalitesinin Yükseltilmesi
• Uzay Uygulamalarında Kullanılacak Eksenel Oluklu Sabit İletkenlikli Isı Borusunun Geliştirilmesi ve Performansının İncelenmesi
• Hataların Kompozit Malzemelerin Mekanik Özelliklerine ve İnterlaminer Performansına Etkisi
• Yapay Kas (Dielektrik Elastomer) Eyleyicilerin Modellenmesi ve Uygulaması
• Kompozit Yapılarda Tamir Bölgeleri için Tasarım Kriterlerinin Belirlenmesi ve İlerleyen Hasar Analizleri

TUSAŞ, söz konusu araştırma projelerinin, nitelikli insan kaynağının yetişmesi yanında, Havacılık ve Uzay Sektöründe ihtiyaç duyulan bilimsel bilginin üretilmesi, teknolojilerin geliştirilmesi ve teknolojilerin uygulanabilir ileri seviyelere taşınmasına da önemli katkılar sağlanmasını hedefliyor.

MALI7357_

MALI7569_

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.