TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. tasarımını ve üretimini gerçekleştirdiği ilk A350-1000 Aileron (Kanatçık) setini Ankara Kazan’daki tesislerinde gerçekleştirdiği törenle 03 Kasım 2015 tarihinde AIRBUS firmasına teslim etti.

Teslimat TUSAŞ ve AIRBUS firmaları arasında yaklaşık iki yıl önce imzalanan A350-1000 sözleşmesi kapsamında yapılan ilk teslimat oldu.

AIRBUS’ın uzun menzilli, geniş gövdeli yolcu uçağı olan A350 XWB, AIRBUS’ın hem gövdesi hem de kanat yapısı güçlendirilmiş karbon fiber polimer kompozitten imal edilen ilk uçak ailesini oluşturuyor. Kanadın bir parçası olan aileron, uçaklarının kritik bir uçuş kontrol yüzeyidir.

TUSAŞ’dan yapılan basın açıklamasında A350 Programı dışında, TUSAŞ – AIRBUS iş ortaklığı ile yürütülen, A400M, A330 ve A320 Ailesi uçakların mevcut programları da seri üretim evresinde olup, sevkiyatlara planlı takvime uygun olarak devam edilmektedir. Söz konusu program başarıları, iki şirketin stratejik ortaklığının ileride gelişme potansiyeli bulunduğunun bir göstergesi olarak değerlendirilmektedir.

AIRBUS, havacılık sektöründeki büyümeye paralel olarak, stratejik ortaklarının desteğiyle müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yeni tasarım çalışmalarına devam etmektedir. Bir stratejik ortak olarak TUSAŞ, AIRBUS için daha gelişmiş komponentlerin tasarım ve üretimini yapabilmek için devamlı olarak metotlarını, prosedürlerini ve mühendislik kabiliyetlerini geliştirmektedir denildi.

01

A350 Ailesi uçaklar için risk paylaşımcı ortak olarak TUSAŞ, ilk A350-1000 aileron setinin sevkiyatı ile önemli bir kilometre taşını daha tamamlamış durumda.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.