Emirates, uçak içinde verdiği Wi-Fi hizmetiyle ilgili istatistikleri paylaştı. Buna göre son üç yılda gökyüzünde internete bağlananların sayısı yarım milyonu geçti.

Emirates, 6 kıtada 53 adet Airbus A380 ve 28 Adet Boeing 777’sinde uçuş bağlantı sistemlerinin kurulum ve işletimi için yılda 20 milyon Dolar’ın üzerinde yatırım yaptığını duyurdu.

Açıklamaya göre, Wi-Fi ile donatılmış çoğu Emirates uçuşunda yolcular sosyal medya hesaplarına bağlanmak için genellikle yeterli olan ilk 10MB’lık veriden ücretsiz yararlanıyor. Emirates, sonraki her 600 MB için 1 dolar ücret talep ediyor.

Yolcuların sınırsız Wi-Fi erişimine sahip olması için çalıştığını açıklayan şirket, tüm uçaklarında bu hizmeti verecek çalışmalar yaptığını da duyurdu.

“Yolcularımızın uçuş esnasında bağlantı istediği bir gerçek. ‘Daima bağlı’ dijital yaşam tarzını benimseyenlerin ve seyahat sırasında akıllı mobil cihazlarını taşıyanların sayısı arttıkça bu talep de artacak. Wi-Fi’ı daima bir gelir kanalından çok bir hizmet ve Emirates’in ürün bütünlüğünde katma değer sağlayan bir parça olarak gördük. Yarın uçaktaki herkese kaliteli Wi-Fi bağlantısı sunabileceksek, bunu yapacağız.” diyen Emirates Havayolu Başkanı Tim Clark, karşılaştıkları teknik sınırlamaları aşmak için özel çaba sarfettiklerini kaydediyor.

Sayılarla Emirates uçuşlarında Wi-Fi kullanımı

  • Ekim ayında Emirates kullanıcı başına 28 MB ile günde ortalama 3 bin 500 yolcunun uçakta Wi-Fi hizmetinden yararlandı.
  • Tek bir Emirates uçuşunda en yüksek Wi-Fi kullanıcı sayısı ise bağlanan 153 yolcu ile bir A380’de kaydedildi.
  • Tek bir uçuşta kaydedilen en yüksek internet hacmi ise bir Boeing 777 uçuşundaki 26 kullanıcı tarafından yaklaşık 8 bin MB olarak kaydedildi.
  • Emirates’in bayram tatillerini kutlamak için başlattığı ücretsiz Wi-Fi promosyonu nedeniyle Ekim ayında Wi-Fi kullanımında yüzde 200’lük artış görüldü.
  • Yolcuların en sık eriştiği siteler arasında ise Google ve Facebook’un yanı sıra Skype, WhatsApp ve BBM gibi sohbet hizmetleri yer alıyor.

(Bilgiçağı)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.