Uçacağınız şehrin atmosferini oraya varmadan denemeye ne dersiniz?

Havalimanında, sizin için simüle edilmiş bir odada, görsel ve işitsel donanımlarla birlikte, soğuksıcak, güneşli-kapalı, rüzgâr ve yağmuruyla ziyaret edeceğiniz şehrin havasını yaşamak istemez misiniz? Soğuk hava nemle birlikte nasıl bir etki gösteriyor? Çöl sıcaklığı insan bedeni üzerinde ne kadar bunaltıcı etki yapıyor? Rüzgârlı ama ara ara fırtınalı bir havaya “ayak basmadan” önce hem yanınıza alacağınız eşyaları, hem de ruhen kendinizi hazır etmeniz fena fikir olmasa gerek. Stockholm Arlanda Havalimanı, tam da yukarıda sıraladığım detayları içeren ilginç bir hizmetle yolcularının karşısına çıkmaya başladı. “The Climate Portal” adı verilen havalimanındaki bu odalara, dünyanın dört bir yanından ve çeşitli şehirlerden anlık bağlantılar sağlanıyor. Bunun için sıcak, soğuk ve büyük olmak üzere 3 ayrı oda oluşturulmuş.

Mesela Stockholm’den Dubai’ye gidecekseniz. Uçacağınız bu kentin havasını daha gitmeden yaşamak için sıcak odaya giriyorsunuz. “The Climate Portal” size şehrin o anki hava durumunu, ses, görüntü, sıcak, soğuk, kuru çöl, rüzgârlı veya fırtınalı olmasına bağlı olarak simüle bir ortam yaşatıyor.

Yolunuz Stockholm’e düşerse mutlaka bu tecrübeyi yaşayın. Seyahate bu şeklide hazırlanmanın nasıl bir şey olduğunu bir deneyin. Zira ağustos sonuna kadar havalimanında hizmet vermeye devam edecek. Belki başka havalimanlarında da önümüzdeki yıllarda yaygınlaşabilir.(Güntay Şimşek-BloombergHT)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.