Daha önce, 16 Mart 2015 tarihinde yazdığım yazıda, sizlere “uçak yolcusu olarak haklarınız” konusunda bilgi vermiştim. Ülkemizde sivil havacılık faaliyetlerini kamu adına düzenleme, denetleme, yaptırım ve sürdürülebilir gelişmesinden sorumlu  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün ilk olarak 2011 yılında yapılan, 2013 ve 2014 yıllarında güncellenen düzenlemeler ile havayolu yolcusu haklarını – özellikle gecikmeler ve iptaller karşısındaki yolcu hakları olarak – düzenlediğini ve bu şekilde biz yolcular açısından önemli bir kargaşanın sona erdirildiğini açıklamıştım.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) bu defa 27 Temmuz 2015 tarihinde “Havayolu Bilet Fiyatları, Rezervasyon, Satın Alma ve Tanıtım Faaliyetleri”ne ilişkin bir Genelge yayınladı. SHGM, Genelge’nin amacını “bilet satın alma işlemlerinde müşterilerin (yolcuların) bilet tercihlerini daha bilinçli yapabilmesi ile havayolu bilet ücret detaylarına tam, şeffaf ve sürekli erişiminin sağlanması” olarak açıkladı.

Bu yeni düzenleme biz yolculara neler getiriyor, bakalım.

En önemlisi, havayolu şirketleri tarafından bundan sonra uçak bilet ücretleri tüm zorunlu hizmetleri kapsayacak şekilde “her şey dahil” olarak belirtilecek. Yani, 49 TL, 59 TL gibi sadece havayolu şirketinin alacağı ücret değil, ödenecek vergiler, havalimanı ücretleri,  sigorta ücretleri, güvenlik ücretleri vb. bilet ücretine eklenerek toplam bir ücret açıklanacak. Bu şekilde, çoğu yolcunun kafasını karıştıran ilan edilen ücret ile ödenmesi istenen ücret arasındaki fiyat kargaşası sona erecek (Bu arada, kışın Alanya-Gazipaşa/Ankara arasında 60-70 TL’ye uçabiliyorduk, yaz sezonu geldi, bilet ücretleri 200 – 300 TL’leri buldu. Talep çoğalınca, çok önceden bilet almadıysanız bu ücretleri ödemeniz gerekiyor. Bence yaz/kış bilet ücretleri arasındaki bu aşırı fark da bir şekilde azaltılmalı).

Diğer önemli bir yenilik de, havayolu şirketlerinin bilet ücreti dışında kalan ve ilave veya isteğe bağlı (yolcuya özel) olarak sunulan hizmetleri ilgili satış kanallarında hiç bir şüpheye mahal vermeyecek şekilde açık ve kolay anlaşılabilir şekilde göstermeleri gereği (Genelge’de isteğe bağlı hizmetlerin açık bir tanımı yok zira bu havayolu şirketine göre değişebiliyor. Bildiğiniz gibi bazı havayolu şirketleri uçakta koltuk seçimi için, yiyecek/içecek hizmeti için, belli kilonun üstündeki bagajlar için ek ücret alıyorlar).  Her şey dahil biletlere, bu ilave/isteğe bağlı hizmet ücretleri dışında bir ekleme yapılamayacak.

Biz yolcular açısından bir diğer önemli yenilik de, sık sık başımıza gelen rezervasyon değişiklikleri, iptaller ve bilet iade işlemleri hakkında. Bilet satın alma işlemi tamamlanmadan bu konuda gereken tüm bilgilere sahip olup ona göre karar verebileceğiz.

Yeni uygulamalar 90 gün sonra devreye girecek. Bu düzenleme ile bilet ücretlerinin daha kolay anlaşılır olacağı kesin.

SHGM son bir kaç yıldır yolcu hakları konusunda gerekli tüm düzenlemeleri yapıyor. Düzenlemelerinde sektörün sağlıklı gelişimini esas alıyor. Yolcular lehine yapılan bu düzenlemelerin hiç birisi havayolu şirketleri aleyhine değil. Aksine yolcu bilinci artırılıyor, bu da yolcu sayısında artış demek. Yapılması gereken de bu zaten.

Bu yazımda sizlere duyurmak istediğim bir haber daha var. SHGM 28 Temmuz 2015 tarihinde yaptığı Duyuru ile Gazipaşa-Alanya Havalimanı’na sefer yapacak uçaklar ile ilgili olarak daha önce hem Kaptan Pilot hem de İkinci Pilot için uygulanmakta olan “Uçuşun yapıldığı uçağa ilişkin bin saat tip uçuş tecrübesini İkinci Pilotlar için kaldırdı”.  Bu da yerinde bir değişiklik. Havayolu şirketlerinin daha kolay uçuş ekibi planlaması yapılması sağlanmış oldu.

Bu Duyuru’da dikkatimi çeken bir eksiklik gördüm. Bir Alanya’lı olarak paylaşmadan geçemeyeceğim. Duyuru’da havalimanı adı sadece Gazipaşa olarak yazılmış. Doğrusu Gazipaşa-Alanya Havalimanı olacak. Gözden kaçtı herhalde. (Doç.Dr.Yıldırım Saldıraner-YeniAlanya.com)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.