MH17′  düşürüldü.Rotalar değişince bir fatura da yolculara çıkacak..

Malezya Havayolları’nda dört ay içerisinde arka arkaya gelen insan trajedisinin yanı sıra, bu olayın ekonomik maliyeti de havayolu şirketine pahalıya patladı.

Ukrayna ve Rusya arasındaki kriz sonuçlanana kadar, havayolu şirketlerinin Avrupa-Asya arası yolculuklarda kullandığı Ukrayna hava sahası, bir müddet kullanım dışı kalacak.

İki kıta arasındaki yolculuklar, bir süre boyunca daha uzun olurken şirketlerin yakıt tüketimi de artacak.

Öte yandan havayolu şirketlerinin sigorta primleri de yükselmeye devam edecek. Müşteriye yansıyan kısmı isen bilet fiyatlarındaki aşırı yükseliş olacak.

Reuters Breakingview analisti John Fowley. “Uluslararası Hava Taşımacıları Derneği’ne göre son 25 yıl içerisinde yolcu başına hava kazalarının sayısı iki kat daha azaldı. Ancak bu sonuç havayolu şirketleri için çok küçük bir teselli. O kadar çok sorunla karşı karşıyalar ki en küçük bir şok bile çöküşlerine sebep olabilir.Bu tür düşük maliyetli havayolları, yükselen yakıt fiyatları ve sermayelerinde hükümetin güçlü varlığı nedeniyle isteseler bile faaliyetlerini daha aza indiremiyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Malezya Havayolu’nun yanı sıra bu kazanın maliyeti en çok, şirketi ve yolcuları sigortalayan Allianz’a pahalıya mal olacak. Alman sigarta şirketi Allianz Ukrayna’da düşürülen uçak için Malezya Havayolu’na 100 milyon Dolar tazminat ödemek zorunda kalacak. Bu miktara ise yolcu sigortaları dahil değil.

(euronews)

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.