Yolcuların uçağa getirdiği fazladan her kilo, havayolu şirketleri açısından ciddi ek maliyetler anlamına geliyor. İşte tam bu nedenle standart el bagajında yolcuların pek de hoşnut kalmayacağı bir değişikliğe gidiliyor. IATA’nın belirlediği yeni stadarda göre artık kabine daha fazla el bagajı almak isteyen yolcular daha fazla bilet ücreti ödeyemek zorunda kalacak.

Uçakla seyahat eden yolcuların, kayıtlı bagajlarına ek olarak kabine götürdükleri el bagajları için her havayolu şirketi farklı standartlar uyguluyor. Bunun yol açtığı sorunlar bu kez de yeni tartışmaları beraberinde getirecek gibi görünen yeni bir standartla çözülmek isteniyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), havayolları arasında farklı uygulamalara konu olan ve yolcuların en çok yakındığı hususların başında gelen el bagajlarına yeni standartlar getiriyor.

IATA’ya üye olan 260 havayolu şirketi ve uçak üreticisi şirketlerle işbirliği içinde başlatılan yeni girişim kapsamında, el bagajlarına ideal bir ölçü getirilmesi ve kabin içi bagaj alanlarının en iyi şekilde kullanılması amaçlanıyor. Standart ölçülere uygun yeni valiz ve çantaların üzerinde „IATA onaylıdır“ etiketi yer alacak.

Daha önce „55x45x25″ ölçülerinde olan „kabin bagajı“ IATA öncülüğünde getirilecek olan standarda göre yaklaşık yüzde 40 küçülecek. Yeni standarda uygun el bagajının büyüklüğü „55x35x25″ şeklinde olacak. Böylelikle 120 veya daha fazla koltuk sayısına sahip tüm uçaklarda, her yolcunun el bagajını uçak içinde bulundurma imkanına sahip olması hedefleniyor.

YOLCULARIN EL BAGAJI ÖFKESİ SONA ERECEK Mİ?

Bu standartı belirlemek üzere yeni üretilecek el bagajlarında artık „IATA Kabin OK“ etiketi bulunacak. Bu şekilde logoyu gören uçak personeli de bir bagajın standartlara uygun olup olmadığını rahatlıkla belirleyebilecek.Edinilen bilgiye göre,önde gelen havayolu şirketleri bu girişime katılacak ve bu yönde el bagajı talimatlarını yayınlayacak.

IATA Başkan Yardımcısı Tom Windmuller konuyla ilgili olarak, „Kabin içine alınacak bagajlarda optimum bir standartın getirilmesi el bagajlarında farklı standart ve ölçülerin olması probleminin çözümüne yeni bir düzen ve ortak bir akıl getirecek. Biliyoruz ki mevcut durum yolcuların öfkesine neden oluyor. Bu çalışma daha iyi bir yolculuk deneyimi için öncülük yapacak ve havayolları arasındaki uyumsuzlukları da düzeltecek.“ diye konuştu.

„ONAYLI VALİZLER“ YIL SONUNA KADAR RAFLARDA

IATA yeni girişimi için bagaj izleme çözümleri tedarikçisi Okoban ile çalışırken, dünyanın önde gelen valiz ve çanta üreticileri, uçaklar için optimize edilen yeni standartlara uygun boyutta ürünleri şimdiden üretmeye başladı.

Valiz ve çanta üreticisi kuruluşların IATA logosunu taşıyan standartlara uygun ürünlerini bu yılın sonuna kadar perakende satış noktalarında tüketicilerin beğenisine sunması bekleniyor.(ZAMAN)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.