Leyleklerin sıcak iklimlere göçü nedeniyle İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaşanan göç alarmı sonrası şimdi de martı tehlikesi baş gösterdi

Pilotların dün martılarla ilgili Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi görevlilerini sürekli bilgilendirmesi dikkat çekti. Bir pilot, uçakların kalkış yaptığı Florya-Sefaköy yönündeki pist istikametinde yoğun martı sürüleri olduğu yönünde hava trafik kontrolörünü bilgilendirdi. Bir pilot, “Kalkış istikametinde martı sürüleri çok fazla” anonsunu yaptı.

Alınan önlemlere rağmen Atatürk Havalimanı’nda zaman zaman kuş sürüleri uçaklar için tehlike yaratıyor. Bugüne kadar Atatürk Havalimanı’nda kuşlar birçok uçağa çarparak hasar verdi. En çok uçaklara çarpan kuş türlerinin başında martı ve leylekler geliyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında Singapur Havayolları’nın İstanbul-Singapur seferini yapan Boeing 777 tipi yolcu uçağı, Atatürk Havalimanı’ndan kalktıktan kısa süre sonra leylek sürüsünün içine girmiş ve uçağın burun kısmındaki radom adı verilen radar anten kapağında ve motorunda hasar meydana gelmişti.

Yaklaşık 6 kilogramlık bir kuşun saatte 300 kilometre ile giden uçağa çarpma etkisi 550 kilogramlık kuvvete eşdeğer olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. (Gökhan Artan/ Habertürk)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.