Savunma teknolojileri geliştiren BAE Systems firması, uçakların zarar gördüklerinde aynı insan gibi hissetmelerini sağlayan bir kaplama geliştiriyor.
BAE Systems firmasında kıdemli araştırmacı Lydia Hyde, bir gün evinde çamaşırları ile uğraşırken bir şey farkediyor. Kurutma makinesinin aşırı ısındığında sensörler ile bunu farkedip, cihazı durdurduğuna dikkat eden Hyde, benzer bir fikri uçaklara nasıl uygulayabileceğini düşünmeye başlıyor.

Hyde’ın fikrinde, havacılık teknolojisinde kullanılan büyük, pahalı ve karmaşık sensörler yerine, uçağın tüm gövdesine yayılmış basit, küçük ve çok fonksiyonlu bir akıllı sensör ağı kullanmak var. Bir uçak, gemi veya bir araba gövdesine minik minik yüzlerce, binlerce sensör koyarak hem aracın her yeri anında kontrol edilebiliyor, hem de alınan zararlar gerçekçi ve ayrıntılı şekilde takip edilebiliyor olacak.

Neredeyse toz partikülleri kadar küçük ve kendi güç kaynaklarına sahip bu sensörler, araç üzerine boya gibi uygulanabilecek. Tüm sensör ağından alınan bilgi, araçların durumunu devamlı taradığı için gelecekte ortaya çıkabilecek olası problemleri bile önceden farketmek mümkün. Bu sistemle sadece zarar görme durumunda değil, aracın belli bir bölgesinin aşırı zorlama veya ısıya maruz kalması bile anında farkedilebilir.

İlk aşamada askeri projeler için geliştirilecek bu akıllı sensör ağı konseptini, gelecekte her türlü cihaza ve araç için uyarlamak olası. Hatta kışın düşük sıcaklıklarda donmakta olduğunu farkedip, ısıtma sistemlerini kendi kendine çalıştıracak akıllı borular gibi basit noktalarda bile kullanılabilecek.

(Türkiyeninnabzı)

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.