Doğudan batıya veya batıdan doğuya gerçekleştirilen uzun menzilli uçuşlarda, gidilecek yerdeki lokal saat farkı nedeniyle vücutta oluşan jet lag, yolculara büyük rahatsızlık veriyor.

Uzmanlar, ciddi sıkıntı oluşturan jet lag’dan kurtulmak için de birçok tavsiyede bulunuyor. Bu konuda yapılan ilginç tavsiyelerden biri de yoga eğitmeni Özge Şimşek’ten geldi. Keyifli bir uçuş için uçakta, ‘hareket edilmesi ve bedenin esnetilmesi’ gerektiğine dikkat çeken Şimşek, oturduğunuz yerden yanınızdaki yolcuları rahatsız etmeden yapılacak yoga hareketleri ile jet lag riskinin en aza indirilebileceğini dile getiriyor.

Eğitmen Şimşek, jet lag’ın ‘biyolojik saatin uyum bozulması’ şeklinde tarif edilebileceğini ifade ederek, yolcuların biyolojik saatlerinin yerel saatten farklı bir saate uyum göstermesine kadar uyku ve mide-bağırsak problemleri, hazımsızlık, yorgunluk, konsantrasyon eksikliği, keyifsizlik gibi semptomlarla karşılaşabileceğini belirtiyor. Beyindeki hipofiz bezinin salgıladığı melatonin hormonunun, bu dengeyi sağlamakla görevli olduğunu ve bedenin de bu gibi ani değişikliklere tepki verdiğini anlatan Şimşek, yolcuların yüzde 90’ının maruz kaldığı jet lag’a genelde doğuya yapılan yolculuklarda daha çok rastlandığını kaydediyor.

Özge Şimşek, jet lag olmamak için öncelikle gidilecek yerdeki yerel saate göre biyolojik saatin ayarlanması gerektiğine dikkat çekiyor. Örneğin, doğuya uçuluyorsa uçuştan üç gün önce birer saat erken uyumanın, batıya uçuluyorsa da birer saat geç uyumanın uygun olacağını dile getiren Şimşek, uçağa binince saati varış saatine göre ayarlamanın da psikolojik yönden uyum sağlamaya yardımcı olacağını belirtiyor. Özge Şimşek ayrıca uçuş öncesinde, uçuşta ve sonrasında bol su içilmesi yönünde uyarıyor.

GÜNEŞLE TERAPİ…

Özge Şimşek, güneş ışığı terapisinin de jet lag’a karşı etkili sonuç verdiğini ifade ediyor. Batıya olan uçuşlarda yüzün, varış yerinin sabah ışığına dönmesinin (özellikle alın bölgesi-hipofiz bezi de burada) bedenin biyolojik saatinin uyum sağlamasını kolaylaştırdığını anlatan Şimşek, aynı şekilde doğuya yapılan yolculuklarda yolcuların yüzlerini öğlen ve öğleden sonraki güneş ışığına tutmasının da biyolojik ritmin uyum sağlamasına yardımcı olacağını dile getiriyor.

HAREKETSİZ KALMAYIN

Yoga eğitmeni Özge Şimşek, uçuş boyunca bedeni hareket ettirme ve esnemenin kan dolaşımı ve lenf sistemi için oldukça faydalı olduğuna vurgu yapıyor. Şimşek, bunun için de, oturduğunuz yerden yanınızdaki yolcuları rahatsız etmeden yapacağınız yoga hareketleriyle uçuşunuzu daha sağlıklı hale dönüştürebileceğinizi dile getiriyor.

KOLTUKTA BU HAREKETLERİ YAPIN

Kafamızı sağa ve sola çevirmek: Nefes alıp başınızı sağ omuzunuza çevirin ve nefes verip merkeze dönün. Nefes alıp başınızı sola çevirin ve nefes verirken merkeze dönün. Benzer hareket olarak başınızı sağa ve sola yatırıp diğer elinizle hafif bir direnç uygulayabilirsiniz.

Omuzları yükseltip indirmek: Nefes alın ve omuzları kulaklara doğru yükseltin, nefes verin ve bırakın. Bunu 3-4 nefes devam ettirin. Benzer şekilde omuzları geriye ve öne doğruda çevirebilirsiniz.

Burgular: Nefes alın ve nefesi verirken göğüs kafesinden kendinizi sağa çevirin. 2 nefes kalın ve nefes verirken merkeze dönün. Aynı hareketi sol tarafınıza dönerek üst bedeni burun. 2-3 nefes kalabilirsiniz.

Kollarla burgu: Ellerinizi kenetleyin ve dirseklerinizi bükün. Bacak bacak üstüne atın. Önce sağ bacağınızı sola atın. Sol dirseğinizi sağ dizin dışına yerleştirin ve üst bedeni burgu haline getirin. 3-4 nefes kalın ve merkeze dönün. Bacakların yönünü değiştirip aynı hareketi sağ dirseğinizle sol dizin dışında uygulayın.

Bacak esnetme: Özellikle koridor sırasında seçim yapmaya özen gösterin. Sağ dizinizi gövdenize doğru çekerek sol bacağınızı öne doğru uzatın. Nefesinizle hareket edin. 3-4 nefes durduktan sonra aynı hareketi sol dizinizi gövdeye çekip sağ bacağınızı uzatarak yapabilirsiniz. Benzer şekilde erkek yolcular, bacak bacak atma şeklini kullanıp üst bedeninizi öne doğru eğebilirsiniz.(Mustafa Gün-Zaman)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.