Güneş enerjili uçaklar? Ekranlı masalar? Uçakta bovling pisti? Uçmanın geleceği oldukça hareketli görünüyor.

Uçak koltuklarının arkasında TV izleyebilmenin oldukça büyük bir yenilik olduğu günler çok da eski sayılmaz. 30 bin feet yükseklikte arama yapılabilmesi imkânsız görünüyordu ayrıca wi-fi kullanımı söz konusu bile olamazdı. Bugünse artık bunun gibi uygulamalar çalışmadığında yolcuların şikâyet edebileceği kadar benimsendi.
Uçaklardaki yenilikler oldukça büyük gelişmeler kat etti ve şirketlerin artık memnun etmesi gereken teknoloji bağımlısı müşterileri var. Uzmanlar bunu nasıl yapacakları üzerine kafa patlatıyor. Bu uzmanların yani birçoğu tasarım firmaları tarafından tanınan NASA bilim insanlarının büyük fikirleri gelecek planlarına dönüştürmede payı var. Peki, uçak yolculuklarımızda bizi neler bekliyor? Outside online sitesi yakın veya uzak zamanda uçaklarda hayata geçmesi planlanan fikirleri listelemiş:

Tamamen temiz enerji

Ne zaman? Yavaş yavaş oluyor.

Mart ayında Bertrand Piccard ve Andrew Borschberg, sadece güneş enerjisinin kullanıldığı uçakladünyanın çevresinde tur atacak . Başarılı oldukları takdirde uçak yolculuklarında fosil yakıt kullanımını kaldırmaya yönelik ilk ve büyük bir adım atılacak. Yani, emisyonlar ve hava yolu şirketlerinin operasyonel maliyetleri azalacak. Diğer taraftan yeşil uçak yolculuklarını bekleyen sadece ticari şirketler değil.

Uçma şeklimizi değiştirecek 7 yenilik1

NASA’nın N+3 tasarım geliştirmelerine bakalım – bugün gökyüzünde gördüklerimizin 3 nesil sonrasını temsil ediyor. Bu alışılmadık tasarımlardan biri olan Double Bubble ticari jetlerden daha yavaş olsa da emisyonu yüzde 70 oranında düşürüyor. İspanyol bir tasarımcının eseri olan 755 kişilik bir kapasiteye sahip, dikey olarak havalanan ve kanatlarının bakımını kendi yapan Sky Whale ise daha da yeşil uçuşlar sunabilir. Çift gövdeli tasarımı ve kanatlarındaki solar enerji sistemi nedeniyle yeniden yakıt doldurmaya gerek kalmıyor.
AB’ye bağlı Yeni Hava Yolculuğu Konseptleri Araştırma Merkezi de Airbus’la daha çevre dostu seçenekler sunan bakım tasarımı “PRO yeşil Havayolu Konsepti” üzerinde çalışıyor. Airbus, bu modelin kerozenle benzer özelliklere sahip “yakıt bırakma” yöntemi kullanacağını, bunun da yüksek enerji yoğunluğu ve dolayısıyla daha düşük enerji tüketimi sağlayacağını belirtiyor.

Kol dayama bölümleri

Ne zaman? 2015’in başlarında.

Soarigami satın alıp, uçağa beraber binebileceğiniz bir düzenek olarak uçak koltukları arasındaki dirsekliklerin boyutunu iki katına çıkarıyor; neopren ve plastikten yapılan origamiye benzer basit yapısıyla ortadaki dirseklikleri bölerek genişliğini artırıyor. 2015’in ilk aylarında 30 dolardan satışa çıkacak Soarigami dışında başka bir kolluk çözümü de yorucu kol dayama savaşını sona erdirme amacıyla 2014’te başlayan Paperclip Armrest Project. Çift katlı mekanizmada iki kolun rahatça dinlenebilmesi için alçak ve yüksek seviyeler bulunuyor. Havayolları şirketlerinin maliyet hakkında endişeleri olsa da sıralı dirsekliklerin bir gün standart kolluklarının yerine geçmesi bekleniyor.

Uçma şeklimizi değiştirecek 7 yenilik2

Ekranlar, ekranlar, ekranlar

Ne zaman? Önümüzdeki 10 – 20 yıl içinde.

İnteraktif ekranlar, kabin duvarları hatta pencerelerin yerine geçebilir. Uçaklarda karşılıklı etkileşim ve eğlence sunabilecek ya da sadece telefonları şarj etmeyi sağlayacak çeşitli yüzeyler, başka yüzeylerde güvenlik bilgisi ve en yakın acil çıkış gibi önemli bilgiler sunulabilir.

Uçakların iç tasarımları konusunda önemli bir rekabet gerçekleşiyor. Birçok insan bindikleri uçağın Boeing mi Airbus mı olduğunu bilmiyor; asıl ilgilendikleri koltuklar, aydınlatma ve pencereler. Bir Fransız tasarım firması tarafından modellenen IXION adındaki penceresiz jet, jet alabilecek klostrofobikleri memnun edebilir. Bu tasarım tabandan tavana kadar uçağın uçmakta olduğu alanı gösteriyor. Ancak bu görüntüler camdan değil ince bir OLED ekran duvar kâğıdı aracılığıyla kabinin tamamından izleniyor.

Tasarımcılar 360 derece görüntülerin sadece mükemmel olmadığını aynı zamanda uçağı da hafiflettiğini belirtiyor.

Pencereleri ekranlarla değiştirerek uçakları hafifletmeyi deneyen İngiltere merkezli Centre for Process Innovation’un 10 yıl içinde bir prototip geliştireceği iddia ediliyor.

Uçan donut

Ne zaman? Yakında olması bekleniyor.

Bir uçağa adım atar atmaz sıkışıklık başlar. Hareket imkânın olduğu tek yer ise koridordur. Birini geçmeye çalışmayı bir tarafa bırakın ve sadece bir uçak hostesinin servis arabasıyla servis yaptığını gözlerinizin önüne getirin. İşte bu durumu değiştirmeye çalışan yenilikçi insanlar var.

Uçma şeklimizi değiştirecek 7 yenilik3
Kabin iç dizaynının nasıl daha açık hale getirebileceği uçak şirketlerinin üzerinde durduğu önemli bir soru. Örneğin, el bavulları koltukların üstü yerine yanlara koyulursa böylece uçağın ortası daha açılabilir mi? Ortada daha fazla alan olacak şekilde bir tasarım yapılabilir mi? İşte Airbus da daha fazla açık alanı olan ve kanatların yan taraflar yerine uçağın burnundan düze bir şekilde uzandığı “Flying donut” tasarımı için patent almaya çalışıyor. Yani konser salonu gibi bir düzenlemesi olan bir uçak, daha fazla yolcu taşıyabilir, aerodinamik açıda daha verimli olur ve daha az yakıt kullanır potansiyel olarak daha düşük emisyona sebep olur. Ancak basınçla ilgili problemler ve mevcut yolcu uçaklarından çok farklı bir tasarım olması hava yolu şirketlerinin kolay ikna olmayacağını gösteriyor.

Dönüştürülebilir koltuklar

Ne zaman? Önümüzdeki birkaç yıl içinde.

Uçma şeklimizi değiştirecek 7 yenilik4

Paperclip tasarım şirketinin yöneticisi ve koltuk tasarımı uzmanı James S. H. Lee, “Kelebek Koltuk” projesinin bir gün ticari uçuşların bir parçası olmasını umuyor. Butterfly koltuklar ekonomi yolcularının koltuklarının hızlıca business koltuklarına dönüşmesini sağlıyor. Business ve ekonomi sınıfları varlıklarını sürdürmeye devam edebilir ancak bir uçakta daha fazla ekonomi koltuğu diğerinde ise daha fazla business koltuğu olması ayrıca dönüştürülebilir koltukların esneklik sunması havayollarına daha fazla gelir sağlayabilir.

Uçakta iPad

Ne zaman? Şimdi.

Koltuk arkasındaki ekranlar yakında uçak telefonlarının yolunu izleyebilir. Bir pilot ve aynı zamanda Ask the Pilot web sitesinin sahibi ayrıca Cockpit Confidential yazarı Patrick Smith, artık uçak yolculuklarında rahatlık ve konfora ilişkin önemli gelişmelerin olduğunu belirtiyor. Örneğin, uçaklarda yolculuklarında kullanmaları için yolculara gerekli cihazların dağıtılması bunlardan biri. Örneğin, Havai Havayolları uçuş esnasında daha keyifli vakit geçirmeleri için yolcularına iPad mini’ler dağıtıyor.

Uçma şeklimizi değiştirecek 7 yenilik5

Diğer havayolları da yakında kendi akıllı ürünlerinizi yolculuklarınızda kullanmanıza imkân verebilir. Uçağın wi-fi’ına bağlanarak TV izleyebilir, e-posta gönderebilirsiniz.  WiFi için ücret ödemeyi de unutun, havayolları bedava internet sunma imkânına sahip.

First class’ı yepyeni bir seviyeye taşımak

Ne zaman? Bazı uçuk değişiklikler çoktan başladı

Uçma şeklimizi değiştirecek 7 yenilik6

Airbus A380 üst güvertesi yeniden tasarlanırken tasarım firması Acumen dokuz adet “First Apartments” tasarladı. 6 tanesi otel odaları gibi birbirlerine bağlanabilen odalarla uçakta bovling oynayabiliyor, kabin barları ve spalara benzer banyolar sunuyor. (Bilgi Çağı)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.