Yöneticileri hakkında soruşturma açılan Ukrayna’nın havacılık otoritesinin Odesa – İstanbul hattında ülkenin bayrak taşıyıcısı Ukrayna Uluslararası Havayolları’ın tekelini koruyarak Atlas Global’in Ukrayna’daki iştiraki Atlasjet-Ukrayna’ya tarifeli sefer izni vermemesi üzerine kamuoynda oluşan tepkiler Türk Hava Yolları’nın Ukrayna piyasasına girerken yaşadığı zorlukları hatırlattı.

Türk Hava Yolları şirketinin ilk Ukraynalı çalışanı Oksana Kılıççı, THY’nin Ukrayna piyasasına girerken karşılaştığı zorlukları basına anlattı.

THY’nin Ukrayna piyasasine girmek istediği 1993 yılında şirkette çalışmaya başladığını anlatan Kılıççı, THY’nin Ukrayna Devlet Havacılık Servisi ile yaptığı görüşmelere katıldığını açıkladı. O zamanlar daha genç ve havacılık sektöründe tecrübe sahibi olmamasına rağmen İngilizce bildiği için Türk havayolu yetkilisinin Ukrayna Devlet Havacılık Servisi yönetimi ile gerçekleştirdiği görüşmeleri tercüme ettiğini söyleyen Kılıççı, diyalogların uzun ve zor olduğunu belirtti.

1990’lı yıllarda 6U Ukrayna Havayolu şirketinin dağıldığını ve ‘Pan Ukraine’ gibi çarter şirketlerin liderlik konumuna oturduğunu ifade eden Kılıççı, Türk Hava Yollarının Ukrayna piyasasına girmesinin yerel şirketler için tehdit olarak görüldüğünü söyledi.

Kılıççı, “Devlet Havacılık Servisi yetkilisi, onlara iki deri mont getirirsek, bize toleranslı davranacağını söyledi. Onun şahsına istemediğini, kendisinin deri mont giymediğini söyledi. Eşi ve kızı için montları istedi. Benim patronum, Türk Hava Yollarının Ukrayna’daki ilk temsilcisi, kendi işinde profesyonel olan, daha önce Londra’da çalışan ve Ukrayna’da ofisi açmak için Helsinki’den gelen bir kişiydi. Patronum teklif karşısında şoke oldu” dedi.

THY’nin 1993 yılında seferlere başlayamadığını anlatan Kılıççı, seferlerin ancak 1994 yılın yaz döneminde başladığını bildirdi.

O zamanlar Ukraynalı devlet adamlarının hiçbirisinin, yabancı şirketinin Borispol’e yarım yıl geç girmesinden kaynaklanan yatırım kaybının ne kadar olduğunu düşünmediğini ifade eden Kılıççı, devlet adamlarının, İstanbul-Kiev seferlerinin açılması halinde Ukrayna’ya girebilecek Türk yatırımlarını da düşünmediğini söyledi.

(QHA/ Kırım Haber Ajansı)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.