Kırım Haber Ajansı‘nın haberine göre Ukrayna, doğu bölgelerde hava sahasını kapattı.

 

Ukrayna Devlet Havacılık Servisi, terörle mücadele operasyonunun düzenlendiği bölgelerde hava sahasının kapatıldığını bildirdi.

 

Havacılık Servisi’nin bildirisinde, “Uçuşların güvenliğini sağlamak amacı ile Devlet havacılık çıkarlarını korumak için terörle mücadele operasyonunun düzenlendiği bölgelerde tüm sivil uçuşlar için hava sahası kapatıldı” deniliyor.

 

Söz konusu bölgelerde, sadece 7900 metreden yüksek uçan uçakların transit uçuşları mümkün.

 

Havacılık Servisi, bölgedeki durumun istikrara kavuşmasından sonra uçuşların yenileneceğini bildirdi.

 

Donetsk’te hava operasyonu

 

8 Temmuz Salı günü Ukrayna ordusuna ait uçak, ‘Donetsk Halk Cumhuriyeti’ terör örgütü kurmaylarından birisine hava saldırısı düzenledi.

 

Rusya yanlısı teröristlerin işgal ettiği bir idari binada yaklaşık 300 teröristin bulunduğu sırada Ukrayna’nın savaş uçağı ateş açtı. Darbe sonucunda bazı yerler hasara uğradı. Ölen kişi sayısı hakkında  henüz herhangi bir bilgi yok.

 

Lugansk ve Donetsk havaalanları Ukrayna askerlerinin kontrolü altında

 

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Pyotr Mehed, Lugansk ve Donetsk havaalanlarının Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolü altında bulunduğunu açıkladı.

 

Havalimanlarında askeri birliklerin görev yaptığını belirten Pyotr Mehed, “Ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Onlar kahraman oldu” dedi.

 

Askerlerin ihtiyaçları olan her şeyin sağlandığını ve onlarla kurulan bağlantının sağlam olduğunu anlatan Mehed, “Adamların moralleri iyi. Askerlerimiz görevlerini sonuna kadar yapmaya hazır, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri yönetimi ise onlara güvenli koruma sağlamak için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışıyor” diye kaydetti.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.