Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin üst yönetimi son dönemde yaşanan kayıplardan ve kuvvetin durumundan şikayetçi.

Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile yaşanan çatışmalar sırasında yaşanan kayıplardan dolayı şikayetçi, hava kuvvetlerindeki eğitim, yönetim ve bakım sisteminin yeniden şekillendirilmesi düşünülüyor. Sovyetlerden ayrıldıktan sonra ordu yapılanmasında ciddi değişikliklere gitmeyen Ukrayna, yaşanan kayıplar nedeniyle sistem değişikliğine gitmeye hazırlanıyor.

Su-27, Su-24, Su-25, MiG-29’lar ve L-39 gibi uçaklardan oluşan Ukrayna Hava Kuvvetleri yapısının 2020’den itibaren öncelikle 4. nesil ve üstü savaş uçaklarıyla değiştirilmesi düşünülüyor. Mevcut durumda çoğunlukla 1980’ler ve öncesinde üretilmiş uçakları kullanan hava kuvvetlerinin Ukrayna’daki çatışmaların sona ermesi sonrasında yeniden yapılanma sürecine girmesi bekleniyor.

NATO ile ileri seviyede ilişkisi bulunan Ukrayna’nın masasında ilerleyen süreçte sipariş verilmek üzere ABD üretimi F-16 ve F-18E/F ve Avrupalı firmaların ürettiği Eurofighter Typhoon, Dassault Rafale ve Saab Gripen’in olduğu iddia ediliyor. Öncelikle 4. nesil ve üstü özelliklere sahip uçakları bünyesine katacağı tahmin edilen Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin ilerleyen yıllarda F-35 JSF alması da olası.

Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile girdiği çatışmalarda bugüne kadar beş Mi-8 ve beş Mi-24 helikopteri, altı Su-25, bir Su-24 ve iki MiG-29 Fulcrum savaş uçağı ile  An-26, bir An-30 ve bir Il-76 nakliye uçağı kaybetti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.