Kırım Haber Ajansı‘nın haberine göre Ukrayna, tutuklu kadın pilotu için avukat arıyor

Rusya yanlısı teröristler tarafından esir alınan ve Rusya’nın Voronej şehrinde tutuklu bulunan kadın bombardıman pilotu üsteğmen Nadejda Savçenko’nun davası bugün Voronej mahkemesinde ele alındı. Hiçbir sonuca varılmayan mahkeme duruşmasında Savçenko’nun Ağustos sonuna kadar tutuklu kalacağına dair karar verildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko da, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile yaptığı telefon görüşmesi sırasında Nadejda Savçenko’nun kaçırılma olayından bahsetti.

Telefon görüşmesi sırasında, Savçenko’nun Lugansk bölgesinde teröristler tarafından esir alındığını ve daha sonra Rusya’nın Voronej şehrinde tutuklu olarak bulunduğunu anlatan Poroşenko, rehinelerin Rusya’ya götürülmesini kabul edilmez olduğunu belirtti.

Savçenko için yeni avukat aranıyor

Nadejda Savçenko’ya Rusya tarafından kalifiyesiz bir avukat sağlandığından dolayı Ukrayna yeni avukat arayışına başladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavel Klimkin yaptığı basın açıklamasında, “Rusya, Nadejda Savçenko’ya avukatı verdi. Fakat bu avukata güvenmiyoruz. Nadejda’yı mahkemede savunabilecek güçlü Rus avukatı arıyoruz. Bu kritik bir mesele” dedi.

Savçenko’nun serbest bırakılması konusunda Rusya hükümet temsilcileri ile sıkı diyalog halinde olduğunu söyleyen Pavel Klimkin, Ukrayna büyükelçisinin Voronej’de bulunduğunu açıkladı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.