Ukrayna Hükümeti MH 17 için uluslararası mahkeme konusunu yeniden gündeme getirecek.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, BM Güvenlik Konseyi’nin geçen yıl Malezya Havayollarına ait uçağın Ukrayna’da düşmesini soruşturmak için uluslararası mahkeme yapılması ile ilgili kararı kabul etmesi için iki ay sonra yeniden girişimde bulunulacağını açıkladı.

12bf9b42df3af3802ec1bcba2a479a08

Associated Press haber ajansına konuşan Pavlo Klimkin, 29 Temmuz tarihinde BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararını veto eden Rusya’nın mahkeme talebinin erken ve zamansız olduğunu esas gerekçe olarak gösterdiğini belirtti.

Moskova’nın soruşturma sonuçlarının ancak Ekim ayında hazır olacağını bir neden olarak gösterdiğini anlatan Klimkin, iki ay sonra, raporun hazır olduğunda Malezya, Avustralya, Hollanda, Belçika ve Ukrayna olmak üzere 5 ülkenin uluslararası mahkeme kurulması talebiyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne tekrar başvuruda bulunacağını bildirdi.

Pavlo Klimkin, “Pes etmeyi planlamıyoruz. İki ay sonra nihai rapor elimizde olacak. Rusya iki ay sonra ne diyecek acaba? Kuşkusuz, uluslararası toplunun her türlü destek yöntemlerini kullanarak yeni girişimde bulunacağız” diye kaydetti.

Ayrıca Klimkin, Malezya, Avustralya, Hollanda, Belçika ve Ukrayna’nın geçen yıl Malezya Havayollarına ait uçağın Ukrayna’da düşmesini soruşturmak için uluslararası mahkeme kurulması, hem siyasi hem yasal açıdan en iyi seçenek olduğu kanaatinde olduklarını dile getirdi.

BM Güvenlik Konseyi’nde 29 Temmuz tarihinde Malezya Havayollarının MH17 sefer sayılı Amsterdam-Kuala Lumpur uçağının Ukrayna’nın Rusya sınırına yakın bölgesinde 17 Temmuz 2014’te düşmesine ilişkin toplantı gerçekleştirildi. İlgili karar için düzenlenen oylamada 15 üyeli Konsey’de 11 üye lehte oy kullanırken Çin, Venezuela ve Angola çekimser kaldı. Rusya ilgili karar tasarısını veto etti.

17 Temmuz tarihinde Amsterdam – Kuala Lumpur seferini yapmakta olan Malezya Havayollarına ait MH 17 sefer sayılı Boeing B777-200ER tipi yolcu uçağı Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde Rusya sınırına yaklaşık 40 kilometre mesafede düşürülmüştü. Uçakta olan 15’i mürettebat, 298 kişi hayatını kaybetmişti. Uçakta, 154 Hollanda, 27 Avustralya, 23 Malezya, 11 Endonezya, 6 İngiltere, dörder Almanya ve Belçika, 3 Filipinler ve 1 Kanada vatandaşının olduğu açıklandı.(QHA)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.