Geçtiğimiz aylarda filoya yeni dahil edilen Airbus A330-300 tipi uçağın adı  ‘ GÖBEKLİTEPE’ oldu…

Kasım ayında  olağan yönetim kurulu toplantılarından birini Şanlıurfa’da yapan THY yönetim kuruluna başkanlık yapan Hamdi Topçu, toplantı sonunda yaptığı açıklamada,”  Dünya’nın en eski tapınağı Göbeklitepe’nin adının , gelecek yıl Türk Hava Yolları’nın bir uçağına verilmesinin de alınan kararlar arasında olduğunu ‘  kaydetmişti.

THY yönetim kurulu başkanı Topçu,  verdiği sözü yerine getirdi ve gelecek yılı beklemeden,  Mayıs ayında  filoya dahil edilen TC-JOC kuyruk tescilli A330-300 tipi uçağa ‘Göbeklitepe ‘ adının verildiğini twitter hesabından duyurdu.

go

Topçu, twitterde şu ifadelere yer verdi. ‘ Şanlıurfa’mızın insanlık tarihine ışık tutacak  Göbeklitepe  isimini filomuza yeni dahil edilen A330-200  geniş gövde uçağımıza  verdik ‘

Göbeklitepe, Şanlurfa’nın 20 kilometre kuzeydoğusundaki Örencik köyü yakınlarında, yaklaşık 300 metre çapında ve 15 metre yüksekliğinde geniş görüş alanına hakim bir konumda yer alıyor.

Göbeklitepe 2011 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınmıştı.

Bu zamana kadar bilinen en eski yapıt ve tapınaktan 7500 yıl daha eskiye ait. olan Göbeklitepe’nin keşfine kadar bilinen en eski tapınak ise Malta’da bulunmakta ve 5000 yaşında. Ayrıca Stonehenge’den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha yaşlı..

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.