Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yüzeyinde büyük bir delik tespit edildi.

NASA uzmanları, Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ)’nun radyatöründe büyük bir delik tespit etti. Haberi İnterfaks duyurdu. Uzmanlar, deliğin muhtemelen çok küçük bir göktaşı veya uzay çöpünün oluşturduğunu düşünüyor.

Radyatör fotoğraflarını inceleyen uzmanalr, deliğin 12 Mayıs – 20 Haziran 2014 tarihleri arasında meydana geldiğini ve dışarıdan alınan bir darbe özellikleri taşıdığını tespit etti. Açıklamalar, Lyndon Johnson Uzay Merkezi (ABD)’nin üç aylık raporunda yer aldı. Uzmanların belirttiğine göre, küçük boyutlu göktaşının amonyak boru hatlarına zarar verip bir kaçak yaratmadığını, deliğin soğutma gazı borularının arasında yer aldığını söyledi. Raporda, durum “güzel bir tesadüf (şans)” olarak değerlendirildi.

UUİ’de, halen 41. ve 42. görev ekipleri çalışmaya devam ediyor. Ekiplerde; Reid Wiseman (ABD), Aleksandr Gerst (Avrupa Uzay Ajansı), UUİ-41 kaptanı Maksim Suraev (Rusya), UUİ-42 kaptanı Barry Vilmor (ABD), uzay mühendisleri Aleksander Samokutyaev (Rusya) ve Elena Serova (Rusya) görev alıyor.
(Rusya’nın Sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.